Uniwersytecki Zespół
Szkół Katolickich KANA


AKTUALNOŚCI

Nabór uzupełniający do szkoły podstawowej 2017/18!

Uniwersytecki Zespół Szkół Katolickich pragnie poinformować wszystkich rodziców i opiekunów o drugim naborze uzupełniającym w prowadzonej przez nas szkole podstawowej. W roku bieżącym istnieje jeszcze możliwość zapisania dziecka do klasy I i VII. Edukacja w naszej szkole prowadzona jest metodą, która pozwala dzieciom na wszechstronny rozwój z uwzględnieniem ich indywidualnych predyspozycji, a nauczycielom na lepszy kontakt z samym uczniem.

W trosce o komfort nauki najmłodszych dzieci klasy I-III znajdują się w osobnym budynku,w którym nie ma starszej młodzieży. Dzieci z klasy VII mają zajęcia w budynku gdzie mieści się liceum i wygasające od tego roku gimnazjum. Serdecznie zapraszamy!"

Wielkanoc

Wielkanoc, podobnie jak inne święta, to dla nas - społeczności szkoły katolickiej - czas szczególny. Dlatego też w dniu wczorajszym nasi uczniowie wraz z Dyrekcją i Gronem Pedagogicznym wspólnie zasiedli do Wielkanocnego stołu, upamiętniając Zmartwychwstanie Jezusa.

Wielkanoc

Wielkanoc

Po złożeniu życzeń i podzieleniu się poświęconymi wcześniej pokarmami wszyscy wzięli udział również w kolejnym dniu rekolekcji, by w zadumie przygotować się na nadchodzące święta Wielkiej Nocy.

Wielkanoc

Wielkanoc

Nauka nie musi być nudna!

O tym, że przedmioty ścisłe nie są ulubioną dziedziną nauki większości uczniów wiemy wszyscy, ale co jeśli zostaną one odczarowane? Tak właśnie się stało w minioną środę podczas MINI FESTIWALU NAUKI, który odbył się w naszej szkole. Uczniowie gimnazjum, liceum i VII klasy szkoły podstawowej, uczestniczyli m.in. w pokazach chemicznych, które za pomocą eksperymentów zdradzały ciekawe zjawiska fizyczne i przybliżały reakcje chemiczne.

Nauka nie musi być nudna!

Nauka nie musi być nudna!

Podczas spotkania, które prowadziła "Fabryka Wiedzy" z Katowic, nie zabrakło doświadczeń, budzących wiele emocji i śmiechu, a nawet zdradzających sztuczki wykorzystywane przez ludzi ze świata filmu. "Dymiące chrupki kukurydziane", "Srebrna dwugroszówka", "Sztuczna rana", czy też "Azotowy wybuch kontrolowany" to tylko niektóre doświadczenia jakie zostały przeprowadzone.

Nauka nie musi być nudna!

Nauka nie musi być nudna!

Na wyjątkowe uznanie zasługuje również wiedza naszych uczniów, którzy w nietypowej sytuacji musieli przypomnieć sobie wybrane lekcje z chemii i fizyki, by móc w bezpieczny sposób przeprowadzić doświadczenia.

Nauka nie musi być nudna!

Nauka nie musi być nudna!

Z pewnością to główne wydarzenie MINI FESTIWALU NAUKI, nie tylko pozostanie w pamięci uczniów na długo, ale również sprawi, że przedmioty ścisłe - takie jak chemia i fizyka - będą dla nich przedmiotami bardziej atrakcyjnymi.

Walentynki :-)

Dzisiaj obchodziliśmy bardzo miłe dla nas święto - Walentynki. Była "Poczta walentynkowa" i przygotowane przez Lenę zabawy, w których uczestniczyła cała szkoła. Na rozgrzewkę - kalambury, a po nich ćwicząca koncentrację zabawa w tzw. "małpowanie", która polega na powtarzaniu w takiej samej kolejności gestów poprzedników i dodaniu czegoś nowego od siebie. Śmiechu i radości było mnóstwo - jak to bywa w takie przyjemne dni, jak dzisiejszy :-)

"Śluby Panieńskie"

Dnia 16 stycznia 2018 odbyła się wycieczka na spektakl "Śluby Panieńskie" Aleksandra Fredry wystawiany na Scenie Teatru STU w Krakowie. Przedstawienie zostało odegrane w dużej mierze przez aktorów z PWST, co było niezwykle udanym zabiegiem, w związku z młodym wiekiem postaci - Klary, Anieli, Gustawa i Albina. Wdzięk, świeżość, młodzieńcza energia dodały sztuce blasku. Na uwagę zasługują także kreacje innych aktorów, szczególnie warto wyróżnić epizodyczną postać służącego. Tak niewiele słów, a takie mistrzostwo sztuki aktorskiej.

Śluby Panieńskie

Śluby Panieńskie

Wielkie brawa dla całego zespołu teatralnego!

Wigilia

W czwartek, przy wigilijnym stole spotkali się uczniowie naszej szkoły z Dyrekcją i Gronem Pedagogicznym. Młodzież, pod opieką polonistki, p. Jolanty Wolszczak, przygotowała piękne i poruszające przedstawienie, w którym przypomniała nam, jaki jest prawdziwy sens obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia.

Wigilia

Wigilia

Przed zajęciem miejsc przy stole z tradycyjnymi potrawami, wysłuchaliśmy Ewangelii, w języku polskim i włoskim. Były także życzenia i łamanie się opłatkiem oraz wspólne kolędowanie.

Wigilia

Wigilia

Szlachetna Paczka

Nasza szkoła, jak co roku wzięła udział w akcji Szlachetna Paczka. W ubiegłą sobotę pięcioosobowa rodzina, będąca pod opieką KANY, otrzymała wszystkie zebrane dary. Największym z nich było jednak zaangażowanie ze strony dzieci, ich rodziców, grona pedagogicznego oraz przyjaciół szkoły :)

Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka

I nie chodzi tu tylko o zapał, z jakim wspólnymi siłami zbieraliśmy potrzebne produkty, a potem je pakowaliśmy i ozdabialiśmy powstałe paczki, ale także o fakt, że nasi uczniowie wykonali przepiękne laurki i napisali w nich kilka słów od serca, by obdarowani dowiedzieli się, że ich los nie jest nam obojętny.

Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka

Zatem nie pozostaje już nic innego, jak z głębi serca podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję. Wspólnymi siłami można naprawdę bardzo pomóc ludziom potrzebującym wsparcia i żyjącym w znacznie trudniejszych warunkach, niż my sami. Jeszcze raz - dziękujemy!

Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka

Ewelina Chechelska

Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy

Dnia 28 listopada na terenie naszej szkoły został przeprowadzony konkurs - w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego. Organizatorem było Centrum Edukacji "Lectura" z Aleksandrowa Kujawskiego. Uczniowie klasy gimnazjum i VII klasy szkoły podstawowej uczestniczyli w eliminacjach: w kategorii prac plastycznych - Natalia Barszczewska, Emilia Bobrzki, Lena Mocek, w kategorii literackiej: Natalia Barszczewska. Antonina Dubiel, Maksymilian Lewiński, Bartosz Plotnik i Wojciech Wdowski.

Konkurs dotyczył znajomości następujących utworów: A. de Saint-Exupery'ego Mały Książe, E. E. Schmitta Oskar i pani Roża, B. Kosmowskiej i M. Kramarz Pozłacana rybka.
Naszym młodym czytelnikom życzymy sukcesów nie tylko w tym konkursie i gratulujemy znajomości tak pięknych tekstów literatury polskiej i światowej.

"Pamięć Rutki"

Dnia 22 XI 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu Pamięć Rutki w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Przedstawienie oparte zostało na tekstach pamiętnika czternastoletniej mieszkanki Będzina - Rutki Laskier, która żyła w latach 1929-1943, a zginęła wraz z matką i rodzeństwem w Auschwitz, jej ojciec był więziony w innym obozie - Sachsenhausen i po wojnie wyjechał do Palestyny. Pamiętnik Rutki, pisany przez dziewczynkę po polsku, został odnaleziony przez właścicielkę domu po wielu latach pod schodami domu, w którym ta rodzina mieszkała, a wydano go w dopiero 2006 r. Doceniony szczególnie na Zachodzie, traktowany jest podobnie jak zapiski Dawidka Rubinowicza i Anny Frank o czasach Holocaustu.

Pamięć Rutki

Pamięć Rutki

Spektakl wyreżyserowała Justyna Łagowska, zainspirowana treścią pamiętnika oraz historią rodzin żydowskich na tym terenie. Jak sama stwierdziła: "Chciałam stworzyć okazję do rozmowy o naszej przeszłości, która do dziś warunkuje naszą teraźniejszą rzeczywistość". Muzykę do spektaklu, wyjątkowo dostosowaną do treści i problemu, ale też docierającą do współczesnego młodego widza, stworzył Michał Kmiecik. Bardzo ważnym elementem spektaklu były kostiumy i dynamicznie zmieniająca się scenografia, też w opracowaniu p. Łagowskiej. Wszystkie te elementy wprowadzały widza w specyficzna grę historyczną - powiązanie tragicznej rzeczywistości lat II wojny światowej, głównie Holocaustu, z teraźniejszością. Właśnie zastosowane obrazy, wizualizacja historyczna Będzina, taniec, ruch, ton głosu wykonawców stawały się czynnikiem komunikacji z młodym widzem, który poznawał nie tylko historię mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego pochodzenia żydowskiego, ale też wszystkie możliwe elementy sztuki teatralnej.

Natalia Barszczewska

II edycja ogólnopolskiego konkursu z języka polskiego

Dnia 13 listopada 2017 r. przeprowadzone zostały w naszej szkole eliminacje II edycji ogólnopolskiego konkursu z języka polskiego dla kl. VII szkół podstawowych, w których startowała uczennica kl. VII - Natalia Barszczewska. Organizatorem konkursu był OLIMP SCHOOL z Łodzi.

Na podstawie fragmentu komedii Aleksandra Fredry "Zemsta" Natalka charakteryzowała Papkina, jedną z bardziej charakterystycznych postaci utworu, oraz zmagała się z didaskaliami. Musiała wykazać się wiedzą na temat środków stylistycznych, pojęć gramatycznych (ach te imiesłowy!), budowy zdań pojedynczych i złożonych oraz teorii literatury, np. budowy sonetu.
Wszyscy trzymamy kciuki za naszą miłą koleżankę!

"Początki świata. Początki ludzkości"

7 listopada 2017 r. grupa gimnazjalistów z naszej szkoły w składzie: Marek Drozd, Tosia Dubiel, Piotr Konieczny, Maksymilian Lewiński, Wojtek Wdowski zmagała się z arcyciekawym zagadnieniem powstania świata w ramach ogólnopolskiego konkursu "Początki świata. Początki ludzkości". Organizator, Centrum Edukacyjne Ego Partum w Ciechanowie, zapewnił uczestnikom dość dużą dawkę adrenaliny prosząc o porównanie, pod kątem tematu, trzech tekstów - fragmentów: Księgi Rodzaju, "Teogonii" Hezjoda i "Pamiętników Adama i Ewy" Marka Twaina.

W atmosferze skupienia i filozoficznych refleksji gimnazjaliści pochylili się nad początkami świata i dniem zaistnienia prarodziców. Czy było trudno rozwiać wiele wątpliwości zawartych aż w dwudziestu pytaniach, np. o najgłębszą krainę ciemności według mitologii greckiej, nazwę zespołu wyobrażeń o genezie i początkowym stanie istnienia świata bądź nazwać wyraz "ległszy" częścią mowy? Tego dowiemy się dopiero w styczniu 2018 r., jednak próbować zmierzyć się z tak egzystencjalnymi i gramatycznymi zagadnieniami na pewno było warto!

Święto Niepodległości 11 listopada

Święto Niepodległości 11 listopada społeczność szkolna uczciła już 10 listopada 2017 r. pisząc Dyktando Niepodległościowe oraz uczestnicząc w uroczystej akademii przygotowanej przez grupę młodzieży gimnazjum i liceum. Wspomniano te fakty z historii naszej Ojczyzny, które, niestety, doprowadziły do utraty niepodległości, ale zaakcentowano mocno te dążenia naszych przodków, które pozwoliły ją odzyskać w 1918 roku. Wielkie wzruszenie wywołał przywołany tekst "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy. Istotne znaczenie miał też podkład muzyczny, gdyż zabrzmiała m. in. "Rota" i tak ważna pieśń dla Polaków, jak "Pierwsza brygada".

Święto Niepodległości 11 listopada

Święto Niepodległości 11 listopada

Dzień Patrona - chrześcijańska alternatywa dla Halloween

W dniu 31 października obchodziliśmy w gimnazjum i liceum "Dzień Patrona". Uczniowie, pod opieką nauczycielki j.polskiego, p. Urszuli Kałkusinskiej, przygotowali krótką scenkę z II części Dziadów Adama Mickiewicza, a także przedstawili biografie wybranych świętych i ciekawostki z życia swoich patronów.

Dzień Patrona

Dzień Patrona

"Osobliwości Świata Fizyki i Chemii" - "Biorobotyka"

Dnia 28 września wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładach pracowników Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego na temat "Osobliwości Świata Fizyki i Chemii" - "Biorobotyka". Zagadnienia, jakie zostały nam zaproponowane, to: prezentacja robota chirurgicznego, zastosowanie polimerów w medycynie, konstruowanie protez z wykorzystaniem techniki 3D.
Pierwsza część zajęć poświęcona była ogólnej budowie wnętrza człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem krwioobiegu i budowy serca. Ważnym i interesującym elementem zajęć była część praktyczna, gdy na prawdziwym sercu świni mogliśmy na dużym ekranie obserwować potencjalną operację laparoskopową każdej część tego ważnego narządu żyjącej istoty, operację wykonywaną przez robota chirurgicznego. W odpowiednim ubraniu (lekarski fartuch i rękawiczki) każdy uczestnik wykładu mógł dotknąć tego serca.

Biorobotyka

Biorobotyka

Kolejny wykład poświęcony był budowie i działaniu mikroskopu. Zadano nam również pytanie: Czy można zobaczyć niewidzialne?. Okazuje się, że dzisiejsza technika laboratoryjna posiada już takie osiągnięcia, iż właściwie nie ma nic niewidzialnego dla ludzkiego oka, jeśli posłużymy się odpowiednimi przyrządami i oprogramowaniem.
Ostatni wykład dotyczył działania i funkcjonowania drukarek 3D, które są dzisiaj wykorzystywane nawet w medycynie. Mogliśmy szczegółowo poznać, jakie elementy ją tworzą - pewne części tej drukarki wykładowca podał nam do obejrzenia. Największą ciekawostką była obserwacja działania tej najnowocześniejszej drukarki, gdyż na jednym z uczestników zajęć wykładowca przeprowadził eksperyment i . wydrukował jego nos.
Wykłady były bardzo ciekawe, teorię połączono z praktyką, a przede wszystkim poznaliśmy osiągnięcia w dziedzinie medycyny z zastosowaniem najnowocześniejszej technologii.

Autorzy: Michał, Adam i Bartosz

Teatr w poezji i poezja w teatrze

Dnia 27.09.2017 r. uczniowie klasy III naszego gimnazjum obecni byli na wykładzie "Teatr w poezji i poezja w teatrze" w ramach 3. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej. Wykładowcą była p. dr hab. Doroty Fox, pracownik naukowy Zakładu Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładowczyni, która swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół czterech zasadniczych zagadnień: historii krytyki teatralnej, teatru dwudziestolecia międzywojennego, teatru amatorskiego oraz form sztuki estradowej, zaprezentowała nam bardzo ciekawe zagadnienia związane z połączeniem teatru i poezji oraz wykorzystaniem poezji od najdawniejszych czasów po współczesność w teatrze.

Przypomnienie fragmentów dramatów Sofoklesa, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego uświadomiło nam, że poezja jest stale obecna w teatrze. Jednak - co ważne - także zagadnienia związane z teatrem są obecne w poezji. Liczni autorzy odwoływali się do konkretnych tekstów dramatycznych, cytowali wręcz w swoich wierszach słynne powiedzenia, związane z teatrem, odwoływali się do wielkich nazwisk dramaturgów i pisali o wspaniałych rolach aktorskich z przywołaniem nazwisk ich twórców.
Uważam, że ta ciekawa lekcja kultury pozwoliłam nam zwrócić uwagę na wartość poezji i teatru w życiu współczesnego człowieka. I co ważne - tę poezję możemy poznać w formie śpiewanej przez znanych nam współczesnych piosenkarzy.

Lena Mocek

"Nie ma śmieci, są surowce"

"Nie ma śmieci, są surowce" - pod tym hasłem nasza szkoła uczestniczyła w tegorocznym międzynarodowym ruchu na rzecz ochrony środowiska. Sprzątanie świata, to lekcja poszanowania środowiska, której celem jest promowanie utrzymywania porządku, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zwiększy się nasza świadomość ekologiczna. Uczniowie gimnazjum i liceum razem z nauczycielem biologii i pedagogiem, sprzątali otoczenie szkoły i pobliski park. Odpady segregowane były zgodnie z zasadami recyklingu.

Nie ma śmieci, są surowce

Nie ma śmieci, są surowce

"Niesamowita Historia Ludzkości"

Dnia 25 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładach na Uniwersytecie Śląskim. Wydział Nauk Społecznych był gospodarzem kolejnej edycji "Niesamowitej Historii Ludzkości", w ramach której poruszono następujące zagadnienia:
1. Społeczeństwo w liczbach - kilka faktów o Polsce i Polakach.
2. O nawiedzonych mediach, czyli o duchach w telewizorze i nie tylko.
3. Roboty i ludzie. Wspólnoty przyszłości.
4. Czy roboty mogą myśleć?

Wykład pierwszy przybliżył nam geograficzne i demograficzne zagadnienia i problemy naszego kraju. Następnie mieliśmy możliwość uświadomienia sobie jak wieloznaczne jest słowo "medium". Natomiast ostatni wykład na temat tzw. sztucznej inteligencji również w pewnym sensie nawiązywał do poprzedniego zagadnienia. Podczas wykładu próbowano znaleźć odpowiedź na pytania: Czy roboty mogą myśleć? Czy będą ewolucyjną formą ludzkości i czy w przyszłości będą formą niezależną od człowieka?
W dyskusji nad tymi ciekawymi zagadnieniami czynny udział brali nasi koledzy i koleżanki, a wyróżnić należy Marka, Tytusa, Tosię i Emilkę. Oby takich naukowych spotkań było jak najwięcej!

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/18!

Drodzy uczniowie, Rodzice, Nauczyciele
Rok szkolny 2017/2018 dla uczniów klasy VII Szkoły Podstawowej oraz Liceum i Gimnazjum w Sosnowcu rozpocznie się 4 września /poniedziałek/ Mszą Świętą o godz. 11:00 w kościele św. Franciszka z Asyżu w Sosnowcu. Po mszy odbędzie się spotkanie w szkole przy ul. Legionów 10.

Kolacja na cztery ręce

Dnia 9 czerwca młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spektaklu autorstwa niemieckiego muzykologa Paula Barza Kolacja na cztery ręce w krakowskim Teatrze STU. Dosłownie można napisać - uczestniczyła, gdyż scena tego teatru daje wspaniały bezpośredni kontakt widza z aktorem, tak, że przeżywa się każde przedstawienie wyjątkowo osobiście.
Sztuka opowiada o rzekomym spotkaniu dwóch wybitnych kompozytorów XVIII w.: Jerzego Fryderyka Händla i Jana Sebastiana Bacha. Spotykają się oni na tytułowej kolacji, aby w ciekawej i intrygującej dyskusji, wręcz potyczce słownej, stwierdzić, który z nich jest większym artystą. Wiemy, że byli takimi obaj.

Wielką atrakcją wieczoru były nie tylko wspaniale kreacje głównych aktorów - Emiliana Kamińskiego jako Händla i Olafa Lubaszenki jako Bacha. To także nastrój wytworzony przez stroje z epoki, scenografię i dekorację. Począwszy od małych kieliszków po krzesła, stoliki, fortepiany, nawet stojak na laski, parasole i... szampana wzbudzały w widzach wielką ochotę, by zejść na scenę i usiąść przy tak wspaniałych artystach. Pewnego smaczku - i to dosłownie - dodawało przygotowane na tę kolację jedzenie, ukryte pod klapami instrumentów. Zupa z tymiankiem wręcz pachniała, a widok tortu kusił bardzo.
Wspaniałą rolę odegrał też Maciej Miecznikowski jako lokaj: bawił słowem, mimiką, gestykulacją, śpiewał, grał i tańczył - wprowadzał w nastrój kolejnych scen i dlatego na zakończenie zebrał, na równi z pozostałymi, wielkie brawa i owacje na stojąco.
Było to dla nas bardzo szczęśliwe, miłe i wesołe zakończenie pracowitego tygodnia, a właściwie już całego roku szkolnego, gdyż ten mija za parę dni. W imieniu uczniów kończących edukacje w gimnazjum życzę młodzieży naszej szkoły, by jak najczęściej uczestniczyła w spektaklach teatralnych. Niech żyje sztuka!

Róża Motyl

Park Bioróżnorodności

Dnia 12 maja wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji biologii na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie.
Bezpośrednio po przyjeździe przystąpiliśmy do zajęć laboratoryjnych z mikroskopami.

Park Bioróżnorodności

Park Bioróżnorodności

Mogliśmy pod nimi zaobserwować bardzo dużo interesujących rzeczy, takich jak: kleszcza i jego sposób rozmnażania się, paprykę oraz szerszenia. Po zajęciach laboratoryjnych wybraliśmy się z panią ornitolog na teren Parku Śląskiego. Mogliśmy usłyszeć piękne głosy różnych ptaków, które tu zamieszkują, bądź przyleciały właśnie w okresie wiosennym. Naszym zadaniem było rozróżnienie, który głos należy do jakiego ptaka. W miarę możliwości uporaliśmy się z tym zadaniem, ale nie było to takie łatwe. Po skończonym naukowym spacerze wróciliśmy do budynku i tam czekał na nas pan, który zajmował się uprawą nasion. Opowiedział o nich bardzo wiele ciekawostek, np. jak się rozwijają i w jakich warunkach powinny być uprawiane.

Park Bioróżnorodności

Park Bioróżnorodności

Ta lekcja w terenie - druga w tym roku szkolnym - należała do najciekawszych i najatrakcyjniejszych. Tylko ucząc się poprzez bezpośrednią obserwacje natury, zbliżamy się do niej, poznajemy jej tajniki oraz pogłębiamy naszą wiedzę.

Filip Zimnal

Śniadanie Wielkanocne

W dniu 11 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum i liceum, wraz z Dyrekcją i Gronem Pedagogicznym, uczestniczyli w śniadaniu Wielkanocnym, które wprowadziło nas już w czas świąteczny. Podczas spotkania uczniowie przedstawili krótki montaż słowno-muzyczny, odnoszący się do ostatnich chwil życia Chrystusa i Jego Zmartwychwstania. Przy wspólnym posiłku nie zabrakło również pięknych życzeń. Z pewnością ta świąteczna atmosfera zostanie z nami przez całe święta.

Śniadanie Wielkanocne

Śniadanie Wielkanocne

Wiosna, wiosna...

W związku z przyjściem wiosny i Dniem Ziemi uczniowie naszej szkoły - jak co roku - robili porządki wokół budynku, w ogrodzie przyszkolnym oraz zbierali śmieci. Podobną prace wykonywali także jesienią, podczas akcji: Sprzątanie Świata.

Wiosna, wiosna...

Wiosna, wiosna...

W dniu 23.02 uczniowie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w czwartkowych wykładach na Wydziale Nauk o Ziemi. Poruszane są na nich zagadnienia z zakresu nauk geologicznych, geograficznych, ewolucji życia czy ekologii. Tym razem prof. Andrzej Boczarowski przybliżał zebranym treści dotyczące ruchu wirowego i obiegowego Ziemi, oraz budowę Układu Słonecznego.

"Gimnazjaliści nie płaczą"

Dnia 7 lutego 2017 r. uczniowie gimnazjum i liceum naszej szkoły uczestniczyli w lekcji filmowej, która odbyła się w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Lekcję prowadził aktor warszawskich scen i w bardzo interesujący sposób przybliżył zebranym pracę ludzi związanych z produkcją filmu.
Wykład ilustrowany był świetnymi przykładami konkretnych elementów filmów, które wpływały na całość tego dzieła kultury. Wykorzystując kadry dzieł filmowych, które znamy obecnie dość dobrze, szczególnie fragmenty współczesnych filmów akcji, zaprezentowano nam rolę scenariusza filmowego, pracę reżysera, operatora, montażysty. Dowiedzieliśmy się również, jak powstają dźwięki filmowe - wiemy już, że nie muszą to być naturalne odgłosy i tak np. ryk tirexa został stworzony przez nakładanie na siebie głosu krokodyla, tygrysa, lwa, koali i słonia.

Uzupełnieniem lekcji filmowej był wzruszający film produkcji holenderskiej w reżyserii Dennisa Botsa "Gimnazjaliści nie płaczą" - historia naszej rówieśniczki, która była chora na białaczkę. Wzruszające kreacje Hanny Obbeek jako Akkie i jej rówieśnika, początkowo przeciwnika, a tak naprawdę zakochanego w niej chłopaka Joepa w wykonaniu Nilsa Verkookijena oraz wspaniałego Loeka Petersa jako Doktora Wąsa (pseudonim z racji posiadania bujnego wąsika) - nadały filmowi niezapomnianego uroku i pokazały, że życiem trzeba cieszyć się zawsze, nawet pomimo śmiertelnej choroby.

Michalina Janusz, Emila Bobrzki

Wigilia

W ostatnim tygodniu nauki przed przerwą świąteczną w naszych szkołach - w Sosnowcu i w Jaworznie odbyły sie uroczyste Wigilie, w których udział wzięli nauczyciele i uczniowie. Po wspólnej modlitwie i wzajemnych życzeniach oraz łamaniu sie opłatkiem uczniowie zasiedli do uroczyście, pięknie nakrytych i udekorowanych stołów.

Wigilia

Wigilia

Spotkanie przebiegło w bardzo podniosłym nastroju. Nie zabrakło tez prezentów od Aniołka. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie tych tradycyjnych spotkań przedświątecznych.

Wigilia

Wigilia

Mikołaj

Uczniowie szkoły podstawowej udali się w piątek do KANY w Sosnowcu, gdzie mieści się nasze gimnazjum i liceum. Tam, pod czujnym okiem starszych kolegów i koleżanek przeżyli wspaniałą mikołajkową przygodę.

Mikołaj

Mikołaj

Wspólnie przygotowywali i dekorowali pierniczki, rozwiązywali świąteczny quiz i spędzali czas w radosnej atmosferze.
Na koniec pojawił się długo wyczekiwany gość, a mianowicie Św. Mikołaj we własnej osobie. Rozdał prezenty wszystkim grzecznym dzieciom, a takowych u nas nie brakuje, i wyruszył w dalszą podróż po świecie.

Mikołaj

Mikołaj

Myślę, że ten - jakże pełen wrażeń - dzień, jeszcze na długo pozostanie w pamięci, zarówno młodszych, jak i starszych uczniów naszych szkół.

Ewelina Chechelska

Pomagamy naszym braciom mniejszym

W naszej szkole zbieramy pieniądze i karmę dla zwierząt ze schroniska. Zachęcamy uczniów do włączenia się do akcji. Działania rozpoczęlismy 4 października czyli w dniu wspomnienia w kościele św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i środowiska. Pomóż i Ty!

Lekcja geografii w terenie

W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły brali udział w lekcji geografii z zakresu terenoznawstwa. Najpierw zapoznali się z mapami terenu, rozpoznawali skały z okolicy oraz świat roślin. Następnie w terenie posługiwali się planem miasta, korzystali z kompasu, rozpoznawali kierunek północny po mchu na drzewie, itp. Niewątpliwie zajęcia praktyczne uczą skuteczniej i są bardzo interesująca forma poznawania rożnych zjawisk, a także bliskiej i dalszej okolicy.

Lekcja geografii w terenie

Lekcja geografii w terenie

Wycieczka do Krakowa

Dnia 24 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, której program okazał się bardzo bogaty. Pierwszym punktem wycieczki było obejrzenie multimedialnej wystawy VAN GOGH ALIVE, umieszczonej w nowym budynku wystawienniczym zabytkowego Dworca Głównego PKP. Zaprezentowano tu kilka tysięcy dzieł wielkiego malarza epoki impresjonizmu i ekspresjonizmu wyświetlając je w technologii SENSORY 4. Wystawa tętniła kolorami obrazów i dźwiękami muzyki z epoki, w jakiej żył mistrz van Gogh. Pozwoliło to obserwującym przenieść się w miejsca jego życia i twórczości.
Przez interesująco stylizowany arcydziełami malarskimi korytarz weszliśmy w świat kultury drugiej połowy XIX w., a wspomniana technologia pozwoliła zapoznać się z najdrobniejszymi szczegółami obrazów Vincenta van Gogha. Osobne sale poświęcone były wszystkim okresom twórczości malarza oraz jego arcyciekawej biografii i oryginałom listów do brata Theo. W odrębnym pomieszczeniu, zastawionym sztalugami i przyborami do rysowania, sami mogliśmy wykazać się talentem i wrażliwością na sztukę, rysując ludzkie postacie, czemu też służyły wskazówki przekazane przez samego mistrza, rozmieszczone w widocznych miejscach tej sali.
Zapoznanie się z taką prezentacją arcydzieł światowego malarstwa wzbogaciło naszą wiedzę o sztuce XIX w. i niezwykłej artystycznej osobowości Vincenta van Gogha. Należy też nadmienić, iż pobyt na wystawie został poprzedzony prezentacją biografii i omówieniem kilku dzieł malarza przez niżej podpisanych uczniów naszego liceum.

Ewa Gaj, Irena Michalik, Antonina Motyl, Jakub Szuta

Wycieczka do Krakowa

Wycieczka do Krakowa

Następnym punktem naszej wycieczki było obejrzenie Grającego zegara na dziedzińcu Collegium Maius. Symboliczny przemarsz stylizowanych postaci kapituły Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego odbywa się przy dźwiękach "Gaudeamus igitur.". Następnie w tymże budynku obejrzeliśmy wystawę ,,Nauki dawne i niedawne", prezentującą historię wynalazków od abaka do komputera. A oto relacja jednego z uczniów: "W wystawie interaktywnej ,,Nauki dawne i niedawne" najbardziej zafascynował mnie arytmometr. Pierwsze tego typu urządzenia powstały już w 1814 r., jednak do powszechnego użytku weszły dopiero w latach pięćdziesiątych XIX w. Urządzenie, z którym mieliśmy do czynienia, pochodziło z 1964 r. i było bardziej zaawansowane, posiadało m.in. funkcję mnożenia i dzielenia. Urządzenie obsługiwało się korbką, a po wprowadzeniu liczb do odpowiednich działań wykonywało się określoną ilość kręceń tąż korbką, by zobaczyć w odpowiednim okienku wynik. Moim zdaniem był to najciekawszy element tej wystawy".

Piotr Konieczny

Wycieczka do Krakowa

Wycieczka do Krakowa

Ostatnim punktem programu wycieczki było obejrzenie Międzynarodowej Wystawy Plakatu poświęconej Witoldowi Pileckiemu. Wprowadzenia do treści wystawy dokonał nasz gimnazjalista, Marek Drozd dokładnym omówieniem biografii wielkiego patrioty.
Ponieważ wystawa miała miejsce w budynku Pałacu Sztuki przy Placu Szczepańskim, mieliśmy też możność zapoznania się z kilkoma eksponatami sztuki współczesnej, tak z dziedziny malarstwa, jak i rzeźby czy kolażu.
Uznajemy tę wycieczkę za jedną z najlepszych i najbardziej twórczych, pełną artystycznych i naukowych wrażeń. A przy tym dopisała nam przepiękna jesienna pogoda, co na krakowskich Plantach uwidoczniły spokojnie spadające brązowe liście i nasze białe koszule z - na szczęście w tym ciepłym dniu - krótkim rękawem.

"Obraz Polski i Polaków w oczach cudzoziemców. Wokół mitów i stereotypów".

W czwartek 6 października uczniowie KANY uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, zorganizowanych przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Katowicach. Tematem tych zajęć był "Obraz Polski i Polaków w oczach cudzoziemców. Wokół mitów i stereotypów". Wykładowca opowiadał nam o atakach na dobre imię Polski i jej mieszkańców w celu zniekształcenia i osłabienie jej wizerunku na świecie. Rozpoczynając od czasów państwa pierwszych Jagiellonów, poprzez XIII w., a kończąc na czasach II wojny światowej. Oszczerstwa, które są dziś aktualne jak rzekome mordowanie Żydów przez Polaków lub niewłaściwa nazwa obozów śmierci w Polsce, Ministerstwo Spraw Zagranicznych z największą uwagą stara się korygować i wyjaśniać.

Obraz Polski i Polaków w oczach cudzoziemców. Wokół mitów i stereotypów

Obraz Polski i Polaków w oczach cudzoziemców. Wokół mitów i stereotypów

Z wykładu dowiedzieliśmy się, że obraz Polski w oczach cudzoziemców często jest daleki od prawdy. Historycy dokładają starań, aby to zmienić, jednak niektóre kraje w ogóle nie są zainteresowane, by poznać prawdę o dziejach Polski i dalej panują mylne poglądy na temat naszego kraju.

Karol Zimnal

"Chce się żyć"

Dnia 29 września 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w seansie filmowym "Chce się żyć" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Jest to historia chorego na porażenie mózgowe Mateusza, zdiagnozowanego we wczesnym dzieciństwie jako "roślina". Wzruszyło nas wielkie poświęcenie rodziców, którzy oddawali cały swój czas nieszczęśliwemu dziecku, chociaż mieli jeszcze syna i córkę. Film oparty jest na faktach z życia Przemka Chrzanowskiego, który obecnie ma 33 lata. Rolę niepełnosprawnego Mateusza zagrał bardzo dobrze Dawid Ogrodnik.
O Mateuszu należy powiedzieć dużo dobrego. Był bardzo uczuciowy, wrażliwy, ojciec był dla niego wzorem, on synowi wspaniale pokazał, że ciężką pracą można wiele osiągnąć. Pierwszy prawdziwy kontakt z matką miał dopiero po 26 latach, gdy pojawiła się rehabilitantka, która umożliwiła choremu kontakt z otoczeniem.

Film wzbudzał skrajne odczucia - od łez do śmiechu. Historia Mateusza uczy nas, aby dawać z siebie wszystko i wierzyć, że zawsze może być lepiej. Należy pokonywać trudności życiowe. Na swojej drodze chłopiec spotkał wielu ludzi, którzy mu pomogli i byli dla niego dobrzy. Ale pojawili się też ludzie złośliwi i nieczuli. Jak to w życiu...
Uważam, że warto obejrzeć ten film, bo dzięki temu będziemy umieli dostrzec innych ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy. W końcu nie zawsze to, jak postrzegamy danego człowieka na zewnątrz jest prawdą o jego wnętrzu.

Marek Drozd, kl. I gimn.

Akcja charytatywna Góra grosza

Uczniowie naszej szkoły brali udział w popularnej akcji charytatywnej "Góra grosza". Zbierali monety 1, 2 i 5 groszy do specjalnej puszki. Zbiórka potrwa jeszcze przez miesiąc. Grosiki będą przeznaczone dla fundacji - Nasz Dom, a następnie rozdzielone do rodzinnych domów dziecka.

Akcja charytatywna Góra grosza

Akcja charytatywna Góra grosza

Ślubowanie klas pierwszych i piknik!

Dnia 24.09.2016r. na terenie naszej szkoły odbyła się bardzo ciekawa impreza - tradycyjny rodzinny piknik, połączony z uroczystością przyjęcia w poczet szkolnej rodziny nowych uczniów. Uczestniczyli w tej imprezie młodzież gimnazjalna i licealna, Dyrekcja, nauczyciele, personel szkoły i rodzice.

Ślubowanie klas pierwszych i piknik!

Ślubowanie klas pierwszych i piknik!

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10:00 uroczystością ślubowania uczniów klas pierwszych. Obejrzeliśmy część artystyczną, przygotowaną przez starszych gimnazjalistów i licealistów. Następnie zostały wręczone pierwszakom charakterystyczne szkolne krawaty. Akademię zakończyła autoprezentacja każdego z nich.

Ślubowanie klas pierwszych i piknik!

Ślubowanie klas pierwszych i piknik!

Ponieważ dopisała pogoda, około godz. 11:00 wszyscy wyszliśmy na zewnątrz, gdzie rozpoczęły się zajęcia sportowe i artystyczne. W wybranych grupach uczniowie startowali w wyścigach, malowali pocztówkę z wakacji, odgadywali tytuły i autorów piosenek. Wiele śmiechu wywołało odczytanie opowiadań na literkę "K". Pierwszoklasistom malowano kocią twarz. Nagrodami w konkursach były pyszne lody. Imprezę zakończył poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla, smacznych sałatek, dobrego, świeżego chleba i orzeźwiających napojów.

Ślubowanie klas pierwszych i piknik!

Ślubowanie klas pierwszych i piknik!

Cała impreza zakończyła się około godziny 12:30. Wszyscy radośni, zadowoleni i uśmiechnięci rozjechali się do domów, by w najbliższy poniedziałek z ochotą wrócić w szkolne mury.

Aleksandra Tomal, kl. I G

Pomagamy!

Uczniowie naszej szkoły, zwłaszcza uczniowie klas 1, zapoznali się z ofertą akcji dobroczynnych. Młodzież zbierała pieniądze do puszki dla potrzebujących dzieci na wyprawkę szkolną, organizowaną przez PCK. Wkrótce przeprowadzone zostaną zbiórki dla PAH, UNICEF, CARITAS, Górę Grosza i Adopcję serca. Uczniowie mogą również działać na rzecz środowiska naturalnego. W związku z tym zbierali stare telefony, tonery, baterie, przeterminowane leki. Uczestniczyli również w akcji "Sprzątanie świata" i porządkowali teren wokół szkoły.

Pomagamy!

Pomagamy!

Dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do udziału w dalszych działaniach charytatywnych.

Nowy Rok Szkolny!

1 września wspólnie z Dyrekcją szkoły, Gronem Pedagogicznym oraz Rodzicami, uczniowie naszej szkoły pożegnali beztroski czas wakacji i uroczystą Mszą świętą rozpoczęli kolejny rok nauki. W trakcie szkolnego apelu uczniowie upamiętnili również rocznicę wybuchu II Wojny Światowej odczytaniem jej krótkiego rysu historycznego.

Nowy Rok Szkolny!

Nowy Rok Szkolny!

Czas jednak płynie szybko i już w najbliższy poniedziałek, 12 września nasi uczniowie udadzą się na integracyjną wycieczkę w Beskid Niski, gdzie wspólnie z nowymi koleżankami i kolegami będą wędrować po górskich szlakach. Z pewnością piękne widoki na szlaku i spodziewana piękna pogoda wpłyną pozytywnie na jeszcze głębsze, wzajemne poznanie się uczniów oraz zacieśnienie więzi koleżeńskich. Do zobaczenia!

Rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września. Rozpocznie się ono Mszą Świętą w Kościele pw. Świętego Franciszka z Asyżu w Sosnowcu o godz. 11:00. Następnie Uczniowie wraz z Gronem Pedagogicznym udadzą się do szkoły.

Rozpoczęcie roku szkolnego

Lekcja pt.: "Twoje pieniądze"

10 czerwca odbyła się w naszej szkole lekcja pt.: "Twoje pieniądze". Były gto zajęcia realizowane w ramach programu adresowanego do szkół pod tytułem "Bakcyl". Program ten ma na celu zachęcenie młodych ludzi właśnie do "złapania" tytułowego bakcyla, związanego z oszczędzaniem własnych pieniędzy. Lekcja została przeprowadzona przez specjalistę z banku ING.

Lekcja pt.: 'Twoje pieniądze'

Lekcja pt.: 'Twoje pieniądze'

Cały wykład ogromnie nam wszystkim się podobał i na pewno przekonał niektórych z nas do oszczędzania pieniędzy - już teraz, ale także w przyszłości.

Agnieszka Żurek

Wystawa "Świat zmysłów"

Dnia 28.04.2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym do pałacu Schoena w Sosnowcu na wystawę "Świat zmysłów". Przewodniczka w interesujący sposób przedstawiła nam historię pałacu oraz jej byłych właścicieli.
Wystawa "Świat zmysłów" miała charakter interaktywny. Sami mogliśmy obsługiwać specjalne modele, które pomagały odkryć tajniki funkcjonowania narządów zmysłów. Mogliśmy także testować 30 stanowisk, prezentujących różne zagadki i ciekawostki związane z funkcjonowaniem ludzkich zmysłów wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku.

Wystawa 'Świat zmysłów'

Wystawa 'Świat zmysłów'

Wyjątkowo ciekawymi stanowiskami były dwa miejsca:
- pierwsze, gdzie z osłoniętymi rękami należało się podpisać w lustrzanym odbiciu,
- drugie, na którym mogliśmy usłyszeć, jak brzmi ten sam dźwięk w różnych częściach ucha.

Wystawa 'Świat zmysłów'

Wystawa 'Świat zmysłów'

Wycieczka miała charakter typowo naukowy. Wszyscy wzbogaciliśmy swoją wiedze z różnych dziedzin i wyszliśmy zachwyceni możliwością skorzystania z nowoczesnych przyrządów naukowych.

Jakub Szuta

Mistrzostwa Sosnowca z badmintona

Dnia 23 marca uczennice naszego gimnazjum - Julia Bednarska i Michalina Janusz wzięły udział w mistrzostwach Sosnowca z badmintona. Uczennice naszej szkoły miały bardzo ostre przeciwniczki. Niestety nie udało się zająć miejsca na podium. Na pewno za rok będzie lepiej, dlatego już dziś życzymy naszym zawodniczkom powodzenia!

Mistrzostwa Sosnowca z badmintona

Mistrzostwa Sosnowca z badmintona

Nabucco

Dnia 16 marca uczniowie naszego gimnazjum i liceum udali się do Krakowa, do ICE Congress Centre, aby obejrzeć wspaniałą operę Giuseppe Verdiego - Nabucco. Spektakl był wyjątkowy, bowiem specjalnie jedynie na kilka przedstawień w czterech miastach Polski przyjechali wybitni śpiewacy włoscy, którzy swoim talentem i urodą dodatkowo wzbogacili, piękny i wzruszający sam w sobie, spektakl operowy.

Nabucco

Nabucco

Niektórzy uczniowie po raz pierwszy mieli okazję wysłuchać na żywo opery, a ponadto po raz pierwszy mieli też możliwość znaleźć się w ogromnym, nowym gmachu ICE Kraków. Byli niewątpliwie pod wielkim wrażeniem i samego spektaklu, i miejsca, w którym się on odbywał.

Nabucco

Nabucco

Libretto opery Nabucco, opowiadającej losy Żydów, będących w niewoli babilońskiej, jest bardzo interesujące, a dla uczniów dodatkowo cenne, bowiem ilustruje wydarzenia i czasy, o których uczyli się na lekcjach historii.
Każdy szkolny wyjazd na jakiekolwiek wydarzenie kulturalne cieszy się wśród naszych uczniów zainteresowaniem. Bardzo nas to cieszy, bowiem jest to niezwykle ważny i cenny sposób kształcenia i wychowania młodzieży. Już niebawem kolejne atrakcje edukacyjno-kulturalne!

Zmartwychwstał Pan Alleluja, Alleluja


Dzień Otwarty w Uniwersyteckim Zespole Szkół Katolickich KANA już na nami!

15 marca odbył się Dzień Otwarty w naszym gimnazjum i liceum. Nasi goście - przyszli uczniowie i ich rodzice - nie tylko mogli zapoznać się z zasadami rekrutacji do naszych szkół, ale również bliżej poznać System Indywidualnego Nauczania Symultanicznego, na jakim opierają się nasze zajęcia. Wszystko to dzięki przygotowanej lekcji pokazowej i panelowi dyskusyjnemu.

Dzień Otwarty w Uniwersyteckim Zespole Szkół Katolickich KANA już na nami!

Dzień Otwarty w Uniwersyteckim Zespole Szkół Katolickich KANA już na nami!

Nie zabrakło również licznych atrakcji dla młodzieży, która pod opieką naszych obecnych uczniów mogła m.in. wziąć udział w Kąciku kulinarnym i wspólnie ugotować, a potem skosztować pysznej caponaty. Po uczcie był czas na zapoznanie się z zasadami zdrowego odżywiania. Podczas krótkiej prelekcji dietetyka Naturhouse pn. "Wiem co jem, czyli zdrowe odżywianie nastolatka" uczniowie i goście poznali prawdziwy skład produktów, po które często sięgają, a które niekoniecznie ułatwiają im proces nauki.

Dzień Otwarty w Uniwersyteckim Zespole Szkół Katolickich KANA już na nami!

Dzień Otwarty w Uniwersyteckim Zespole Szkół Katolickich KANA już na nami!

Ponieważ w zdrowym odżywianiu ważny jest również ruch, uczniowie gimnazjum i liceum zaprosili swoich przyszłych kolegów i koleżanki na zajęcia Zumby, która prowadzona była pod okiem doświadczonego instruktora. Podobnie jak kolejna propozycja, którą był Kurs pierwszej pomocy. Na zakończenie Dnia Otwartego uczniowie zaprosili swoich rówieśników do wspólnego śpiewania i słodkiego poczęstunku, w trakcie którego próbowali swoich sił w grach planszowych i turnieju "Jeden z dziesięciu". Dla wszystkich była to wspaniała intelektualna rozrywka.

Dzień Otwarty w Uniwersyteckim Zespole Szkół Katolickich KANA już na nami!

Dzień Otwarty w Uniwersyteckim Zespole Szkół Katolickich KANA już na nami!

Z pewnością dzięki zaangażowaniu naszych uczniów i nauczycieli przyszli uczniowie i ich rodzice mogli w pełni poznać specyfikę nauki i atmosferę, jaka panuje w Uniwersyteckim Zespole Szkół Katolickich KANA, a ta z pewnością sprzyja rozwojowi - tak intelektualnemu, jak i duchowemu.

Dzień Otwarty w Uniwersyteckim Zespole Szkół Katolickich KANA już na nami!

Dzień Otwarty w Uniwersyteckim Zespole Szkół Katolickich KANA już na nami!

Podium w 7. Miejskim Konkursie Historycznym

Miło nam poinformować, że uczennica naszego gimnazjum ANTONINA DUBIEL zajęła III miejsce w 7. Miejskim Konkursie Historycznym pn. "Z dziejów mojego miasta" organizowanego przez Muzeum Miasta Jaworzna.

Z dziejów mojego miasta

Z dziejów mojego miasta

DZIEŃ OTWARTY W UNIWERSYTECKIM ZESPOLE SZKÓŁ KATOLICKICH KANA!


Uniwersytecki Zespół Szkół Katolickich KANA

Zaprasza 15 marca 2016 r. o godz. 17.00 na DZIEŃ OTWARTY gimnazjum i liceum w Sosnowcu przy ulicy Legionów 10. Podczas dnia otwartego nie zabraknie również dodatkowych atrakcji.


VII Miejski Konkurs Historyczny "z Dziejów Mojego Miasta"

W dniu 10 marca 2016 r., uczniowie naszego gimnazjum, Antonina Dubiel i Łukasz Stokłosa, wzięli udział w pierwszym etapie Miejskiego Konkursu Historycznego "Z dziejów mojego miasta", organizowanego przez Muzeum Miasta Jaworzna. Trzymamy za nich kciuki i życzymy przejścia do następnego etapu.

z Dziejów Mojego Miasta

"Wiem co jem, czyli zdrowe odżywianie nastolatka"
gościnna prelekcja podczas dnia otwartego szkoły.

Już 15 marca 2016 roku o godz. 17.00 zapraszamy wszystkich na DZIEŃ OTWARTY, naszego gimnazjum i liceum. Podczas tego dnia każdy z gości nie tylko będzie mógł zasięgnąć informacji o szkole, ale również wziąć czynny udział w przewidzianych atrakcjach. Jedną z nich jest m.in. prelekcja

pn. "Wiem co jem, czyli zdrowe odżywianie nastolatka".

Natur House

Tajemnice żywności i idealnej diety, która wspomoże m.in. proces nauki i utrzyma zdrowie w dobrej kondycji, zdradzą dietetycy z Centrum Natur House w Sosnowcu.

Wykład o życiu i działalności Danuty Siedzikówny, ps. "Inka".

Dnia 1 marca uczniowie naszej szkoły udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie na wykład dotyczący życia i działalności Danuty Siedzikówny, ps. "Inka". Prelekcja, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, odbyła się z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wykład o życiu i działalności Danuty Siedzikówny, ps. 'Inka'.

Wykład o życiu i działalności Danuty Siedzikówny, ps. 'Inka'.

Przedstawicielka IPN-u nie tylko bardzo ciekawie opowiadała o trudnych losach Danusi Siedzikówny, ale też prowadziła inteligentny dialog ze słuchaczami. Padały niełatwe pytania zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Jednak to my, uczniowie mieliśmy z tej nieprostej lekcji wynieść jak najwięcej. Wykładowczyni chciała, abyśmy zapamiętali "Inkę" nie jako bohaterkę, lecz jako zwykłego człowieka, takiego jak my, tyle że żyjącego w cięższych czasach przedwojennej biedy na białostockiej wsi oraz latach okrutnych zmagań z najeźdźcą, tak ze Wschodu, jak i z Zachodu. Przecież ona też w czasach dzieciństwa bawiła się z rówieśnikami, chodziła do szkoły. Jednak patriotyczne wychowanie i działalność rodziców w konspiracji (za co ponieśli męczeńską śmierć w 1943 r.) nauczyły ją poświecenia i obowiązku wobec Ojczyzny.

Wykład o życiu i działalności Danuty Siedzikówny, ps. 'Inka'.

Wykład o życiu i działalności Danuty Siedzikówny, ps. 'Inka'.

Danuta Siedzikówna ps. "Inka" urodziła się 3 września 1928 w Guszczewinie, a za przynależność do Armii Krajowej została rozstrzelana 28 sierpnia 1946 w Gdańsku. Była sanitariuszką 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, w 1946 w działała 1 szwadronie Brygady działającej na Pomorzu.

Wykład o życiu i działalności Danuty Siedzikówny, ps. 'Inka'.

Bardzo ciekawy wykład, ilustrowany slajdami z życia tej wspaniałej młodej dziewczyny, nie był prowadzony w sposób patetyczny i wyniosły. Poprzez prosty i zrozumiały przekaz łatwiej było nam przyswoić sobie wszystkie informacje. Opowieść o celach działania Danuty Siedzikówny, o jej poświeceniu, odkrycie miejsca pochówku i ekshumacja w 2015 r. stały się zachętą dla naszego pokolenia do działań patriotycznych, które możemy realizować ucząc się i poważnie myśląc o przyszłości.
Na zakończenie wysłuchaliśmy piosenki pt. "Jedna chwila", wykonanej przez Kasię Malejonek i zespół Maleo Reggae Rockers. To był piękny hołd dla "Inki".

Jakub Korzonek

"Bernadetta. Cud w Lourdes"

Dnia 9.02.2016 r. wszyscy uczniowie KANY uczestniczyli w seansie filmowym "Bernadetta. Cud w Lourdes" w reżyserii Jeana Sagolsa w kinie Helios w Sosnowcu. Historia kanonizowanej Bernadetty Soubirous zainicjowała kult prowincjonalnego Lourdes, które stało się odtąd miejscem pielgrzymek milionów ludzi z całego świata.
Akcja filmu, powstałego w 2011 r., ale dopiero obecnie wchodzącego na ekrany polskich kin, rozpoczyna się w połowie XIX w., a Bernadettę poznajemy jako nastolatkę, dla której Maryjne objawienia okazują się dla ludzi powodem do wyszydzania późniejszej świętej. Dziewczynka sumiennie wypełnia wolę Najwyższego, za co spotykają ja szykany i opinia, że w średniowieczu zostałaby spalona na stosie. W sprawę, z oczywistych względów, angażuje się Kościół, jednak okazuje się, że ludzi małej wiary nie brakuje nawet w Domu Bożym.

Bernadetta. Cud w Lourdes

Bernadetta. Cud w Lourdes

Do najciekawszych fragmentów filmu J. Sagolsa należą niewątpliwie sytuacje, gdy obserwujemy kształtowanie się charakteru Bernadetty. Dzieje się to w atmosferze cichej ukrytej walki najróżniejszych instytucji, sfer społecznych i grup wpływów.
Film może nie jest tak zjawiskowy, jak chciałby to obserwować młody widz XXI w., jednak jest kilka tematów, które robią wrażenie i należy je wyróżnić. Przede wszystkim - muzyka, idealnie wkomponowana w nastrój. Twórcy filmu dopełniają piękny klimat filmu wspaniałymi obrazami.
Film "Bernadetta. Cud w Lourdes" jest dowodem na przyzwoite rzemiosło twórców. Jednak istotnym i najważniejszym pozostaje jednak temat, o którym film traktuje.

Jakub Korzonek

"W zwierciadle muzyki. Spotkania Mistrzów" w Filharmonii Krakowskiej.

Dnia 4 lutego 2016 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w koncercie "W zwierciadle muzyki. Spotkania Mistrzów" w Filharmonii Krakowskiej. Program prowadził Maciej Jabłoński zapowiadając i wyjaśniając może początkowo niezrozumiałe kwestie muzyczne. Jak stwierdził: "Dziś nawet nie zastanawiamy się nad tym, jak łatwo można odnaleźć ulubione melodie czy tematy w dziełach mistrzów muzyki klasycznej".
Jako pierwszy utwór zaprezentowana została suita "Pulcinella" Igora Strawińskiego w wykonaniu orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Dyrygowała Maja Metelska, finalistka licznych konkursów dyrygenckich, zajmująca się także dyrygenturą operową. Dzieło I. Strawińskiego, oparte na motywach barokowych, wymagało też składu orkiestry zbliżonego do dawnych orkiestr barokowych.
Drugim utworem była słynna "Toccata" i "Fuga d-moll" Jana Sebastiana Bacha. Usłyszeliśmy ją dwa razy - najpierw w oryginalnym wykonaniu na organach przez Michała Białko, krakowskiego organisty, występującego jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Drugi raz dzieło J. S. Bacha wykonała orkiestra symfoniczna w pełnym składzie. Wykonanie orkiestry wydawało się ciekawsze.

'W zwierciadle muzyki. Spotkania Mistrzów' w Filharmonii Krakowskiej.

'W zwierciadle muzyki. Spotkania Mistrzów' w Filharmonii Krakowskiej.

Po przerwie Michał Białko zaprezentował George Thalben-Balla "Wariacje na temat Paganiniego" w oryginalnym wykonaniu organowym na klawiaturze nożnej. Końcową częścią spotkania było zaprezentowanie przez Szymona Nehringa, najwyżej ocenionego Polaka na ostatnim Konkursie Chopinowskim, "Rapsodii na temat Kaprysu Paganiniego op. 43" Sergiusza Rachmaninowa. Wykonaniu towarzyszyła orkiestra, jednak bardzo wyraźnie wyczuwało się wielkie zaangażowanie 20-letniego pianisty z Krakowa w oddanie nastroju dzieła, co zostało owacyjnie przyjęte przez publiczność. Szymon Nehring, gorąco przyjęty przez publiczność, musiał zagrać na bis!

'W zwierciadle muzyki. Spotkania Mistrzów' w Filharmonii Krakowskiej.

To spotkanie z muzyką mistrzów ocenić należy jako bardzo udane, dające wiele przeżyć nawet młodym ludziom, którzy czują nierzadko pewien dystans do muzyki klasycznej. A jednak znaleźć w niej można także motywy, jakie odpowiadają współczesnemu młodemu pokoleniu. Przede wszystkim podziwiać należy warsztat pracy młodych ludzi, którzy tę muzykę propagują.

Antonina Dubiel

Samorząd Uczniowski

W naszej szkole wybrany został nowy Samorząd Uczniowski. Przewodniczącym całej szkoły jest Jakub Szuta, wiceprzewodniczącą w liceum - Irena Michalik, a wiceprzewodniczącym w gimnazjum - Łukasz Stokłosa. Gratulujemy!

Samorząd Uczniowski

Uprzejmie informujemy, że w dniach 30.12.2015 r. - 06.01.2016 r. sekretariat szkoły będzie nieczynny.
Za utrudnienia przepraszamy.

"Pokój zamieszka, kiedy Pan przybędzie".
W adwentowej refleksji, w ciszy wyczekiwania
na wigilijną gwiazdę, do gorącego i otwartego serca
niech przyjdzie Chrystus
i umocni nas Swoim pokojem,
byśmy go mogli rozdawać wszędzie tam,
gdzie niepokój i lęk.
Błogosławionych, dobrych Świąt Bożego Narodzenia.

Uniwersytecki Zespół
Szkół Katolickich KANA

Boże Narodzenie 2015

Wigilia w KANIE 2015 r.

Tegoroczna Szkolna Wigilia odbyła się 22 grudnia. Gimnazjaliści i licealiści, nauczyciele i pracownicy administracji w odpowiedniej do tego dnia atmosferze wysłuchali ciekawego montażu literackiego, przygotowanego przez uczniów pod kierunkiem naszej polonistki - p. Jolanty Wolszczak. Montaż tekstów z muzyką i śpiewem kolęd wzbudził we wszystkich zadumę i refleksję nad znaczeniem tego wydarzenia, jakim jest Narodzenie Bożej Dzieciny dla całej ludzkości.

Wigilia w KANIE 2015 r.

Wigilia w KANIE 2015 r.

Oficjalną część wigilijnego spotkania rozpoczął odmówieniem modlitwy nasz Ksiądz Katecheta. Następnie dzieliliśmy się tradycyjnie opłatkiem wigilijnym, składając sobie wzajemnie życzenia na zbliżające się świąteczne dni i nadchodzący nowy rok. Te szczere życzenia miały popłynąć też do naszych rodzin, Dyrekcji i pracowników szkoły oraz wszystkich nauczycieli.
Do uroczystej wieczerzy wigilijnej zasiedliśmy pełni pozytywnych wrażeń i nadziei na lepsze, pełne Bożych łask dni nowego roku.
Po tym uroczystym spotkaniu rozeszliśmy się do naszych domów, aby przez kilka kolejnych dni świętować Boże Narodzenie już we własnych rodzinach.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Maraton Sztuki 2015 r.

Jak co roku, początkiem grudnia odbywa się w naszej szkole Maraton Sztuki. Uczestniczy w nim cała brać szkolna - uczniowie szkoły podstawowej z Jaworzna, gimnazjaliści z Jaworzna i Sosnowca oraz uczniowie liceum z Sosnowca. Staraliśmy się uczcić to nasze doroczne święto kolorową dekoracją pomieszczeń, dekorowaliśmy wspólnie upieczone przez siebie ciasteczka, oglądaliśmy filmy, graliśmy w gry - po prostu wspólnie spędzaliśmy ten miły czas.
Jako że jest to także czas spotkań ze Św. Mikołajem, również i my czekaliśmy na prezenty. I wreszcie stało się - przybył do nas i, po odpowiednich perorach, nakazach i radach, rozdał nam prezenty, a potem nieco niespodziewanie zniknął. Nie wszyscy nawet zdążyli mu podziękować, ale chyba zauważył naszą radość ze swojego przybycia i podarunków.

Maraton Sztuki 2015 r.

Maraton Sztuki 2015 r.

Uczniowie szkoły podstawowej nieco wcześniej udali się do domów, bo przecież w ich wieku wcześniej chodzi się spać. A jeszcze musieli przecież nacieszyć się otrzymanymi darami. Gimnazjaliści i licealiści cieszyli się ze wspólnej kolacji, po której przeprowadzono różnotematyczny quiz, przygotowany przez jednego z uczniów.
Udane i wesołe coroczne spotkanie zakończyło się obejrzeniem zabawnej komedii. Już teraz myślimy o następnym naszym Maratonie Sztuki i spotkaniu ze św. Mikołajem, czyli pracujemy na prezenty, aby nikt nie otrzymał rózgi!!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Marzycielska Poczta

Braliśmy udział w projekcie Marzycielska Poczta, który polega na pisaniu i wysyłaniu listów oraz kartek do chorych dzieci. Spośród wielu dzieciaków wybraliśmy Kubę i do niego skierowaliśmy życzenia.
Oczywiście każdy może napisać swój list do wybranej osoby! Więcej informacji znajdziecie na marzycielskapoczta.pl

Marzycielska Poczta

Marzycielska Poczta

Krakowskie refleksje...

Końcem listopada, miesiąca poświęconego pamięci zmarłych, nasi uczniowie gimnazjum i liceum odwiedzili Cmentarz Rakowicki w Krakowie, na którym pochowanych jest bardzo wielu znanych ludzi ze świata kultury, sztuki, nauki i życia społecznego. Pani przewodnik PTTK, która oprowadzała nas po cmentarzu opowiadała bardzo wiele ciekawych historii - tak z dziejów samego cmentarza, jak i z życia poszczególnych osób, które na nim spoczywają. Uczniowie odwiedzili grób Jana Matejki, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Heleny Modrzejewskiej, Jerzego Jarockiego, Marka Grechuty, Tadeusza Kantora, Wisławy Szymborskiej i wielu, wielu innych. Na koniec udali się na grób rodziców Jana Pawła II.

Krakowskie refleksje...

Krakowskie refleksje...

Druga część wyjazdu skoncentrowana była wokół Wawelu i Starego Miasta. Uczniowie zwiedzili Skarbiec Koronny, a także obejrzeli wystawiony obecnie na Wawelu obraz Leonarda da Vinci - Dama z gronostajem. Uczniowie udali się także do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie pochowany jest Marszałek Józef Piłsudski oraz Prezydent Lech Kaczyński wraz z Małżonką. Ponadto uczniowie odwiedzili także kościół św. Piotra i Pawła, gdzie spoczywa ks. Piotr Skarga, a niedawno pochowany został Sławomir Mrożek. Następnie uczniowie udali się jeszcze do kościoła św. Franciszka, by podziwiać witraż "Bóg Ojciec", autorstwa Stanisława Wyspiańskiego oraz odwiedzili słynne Okno Papieskie, przy ul. Franciszkańskiej 3, gdzie Papież Jan Paweł II, przyjeżdżając do Krakowa, zwykle spotykał się wieczorami z młodzieżą.

Krakowskie refleksje...

Krakowskie refleksje...

Ten wyjazd szkolny poświęcony był wspomnieniu wielkich postaci, które już odeszły, ale które odcisnęły swe piętno na naszej kulturze, życiu duchowym i społecznym już na zawsze. Był okazją do refleksji nad przemijaniem, ale także nad naszym narodowym dziedzictwem.

Wyjście edukacyjne do Wydziału nauk o ziemi

Dnia 18.11. br. nasi uczniowie gimnazjum i liceum brali udział w wyjściu edukacyjnym na Wydział Nauk o Ziemi UŚ.
Uczestniczyli w dwóch wykładach. Jeden obejmował tematy geologiczne, a drugi - chemiczne.
Uczniowie mieli okazję poznać wiele interesujących zagadnień z zakresu efektu cieplarnianego i naturalnych zmian klimatu, które trudno byłoby im znaleźć w podręcznikach.
Zajęcia na uniwersytecie niewątpliwie bardzo wzbogacają szkolne lekcje i pozawalają uczniom dogłębnie poznać prezentowane zagadnienia.

Wyjście edukacyjne do Wydziału nauk o ziemi

Wyjście edukacyjne do Wydziału nauk o ziemi

"Góra grosza"

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji charytatywnej "Góra grosza". Przez cały listopad zbierali monety groszowe na rodzinne domy dziecka, prowadzone przez fundację "Nasz dom".
Kolejna akcja dobroczynna, którą chcemy propagować w naszej szkole to Kromka chleba, koordynowana przez Caritas. Zachęcamy wszystkich - uczniów i nauczycieli - do wzięcia w niej udziału.

Góra grosza

Góra grosza

Konkurs szaradziarski

W naszej szkole odbył się konkurs szaradziarski. Uczniowie rozwiązywali sudoku, łamigłówki, krzyżówki, wirówki, labirynty, itp. Celem konkursu była popularyzacja szaradziarskich rozrywek umysłowych wśród dzieci i młodzieży jako formy zabawy intelektualnej, poszerzającej wiedzę i racjonalne myślenie. Był to konkurs interdyscyplinarny, który wymagał nie tylko wiedzy ogólnej, ale również umiejętności rozwiązywania różnego typu zadań logicznych. Najwięcej łamigłówek rozwiązał Maksymilian Lewiński, któremu serdecznie gratulujemy!
W szkole odbył się też turniej gry w szachy i wkrótce odbędą się zawody na najszybciej ułożoną kostkę Rubika.

Konkurs szaradziarski

Konkurs szaradziarski

Zajęcia przyrodnicze w terenie

Uczniowie z I klasy gimnazjum byli na zajęciach w terenie. Dzieci rozpoznawały typy lasów, zbierały i rozróżniały liście z drzew, wykonywały zielnik oraz proste ćwiczenia z zakresu badania gleby. W ramach zajęć terenowych było planowanie, prowadzenie i dokumentowanie obserwacji biologicznych i geograficznych, organizowanie badań w terenie i w klasie, analiza i interpretacja spostrzeżeń, formułowanie wniosków, przedstawienie bioróżnorodności i zależności między organizmami, obserwowanie zmian zachodzących w środowisku.

Zajęcia przyrodnicze w terenie

Zajęcia przyrodnicze w terenie

Dzień Patrona

Dziś w naszej szkole po raz pierwszy odbył się Dzień Patrona. Uczniowie z okazji dnia Wszystkich Świętych przygotowali i zaprezentowali życiorysy swoich patronów. Dodatkowo, dla wzbogacenia wypowiedzi, młodzież przedstawiała atrybuty zaprezentowanych świętych.

Dzień Patrona

Dzień Patrona

Akcje charytatywne - dobroczynne

Nasza szkoła przystąpiła do współpracy z organizacjami charytatywnymi - PCK, PAH, CARITAS, UNICEF. Uczniowie działają dobroczynnie i zbierają pieniądze na rzecz potrzebujących. W poprzednim roku również pokazali swoje wielkie serce i wspomagali biedne dzieci.

Akcje charytatywne - dobroczynne

W tym roku odbyła się akcja - zbiórka do puszki PCK na wyprawkę do szkoły dla ubogich dzieci, a wkrótce odbędą się dla chętnych uczniów inne akcje:
- PAH - Niosę pomoc dla Syrii, Sudanu
- UNICEF - Pomagamy dla Nepalu, Ukrainy,
- CARITAS - Kromka chleba.

najprostsza akcja PAH czyli Pajacyk

Wycieczka w Tatry

W poniedziałek 28.09. nasza szkoła wybrała się na dwudniową wycieczkę w Tatry.

Wycieczka w Tatry

Wycieczka w Tatry

Już tego samego dnia z przewodnikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego byliśmy w Tatrach Zachodnich i poszliśmy do Doliny Kościeliskiej. Pogoda była wprost idealna na wycieczkę w góry. Dodatkowo zwiedziliśmy Jaskinię Mroźną, w której korytarze były wąskie i niskie, ale to tylko dodało atrakcyjności temu miejscu:) Jadąc już do pensjonatu na nocleg zatrzymaliśmy się jeszcze po drodze, żeby odwiedzić kościół na Krzeptówkach, zbudowany jako wotum za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu w 1981 r. Byliśmy także na Pęksowym Brzyzku - cmentarzu zakopiańskim, na którym pochowanych jest wielu znanych ludzi. Przewodnik opowiedział nam o nich, więc poznaliśmy nieco tamtejszej historii.

Wycieczka w Tatry

Wycieczka w Tatry

Dotarłszy w końcu do miejsca noclegu zjedliśmy obiadokolację, po czym mieliśmy chwilę odpoczynku, a wieczorem wybraliśmy się na nasze szkolne ognisko. Piekliśmy kiełbaski, śpiewaliśmy i graliśmy w rożne gry. Następnego dnia wstaliśmy wcześnie i udaliśmy się do Kuźnic, z których wyruszyliśmy tym razem w bardziej ekstremalne okolice, bo w Wysokie Tatry. Tego dnia było o wiele trudniej, bo padał deszcz, więc skały były mokre i było dosyć ślisko. Ale udało nam się wejść na przełęcz między kopami (1499 m n.p.m) i dotrzeć nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Wycieczka w Tatry

Wycieczka w Tatry

Wycieczka była bardzo udana i wszystkim nam się podobało:-) Nie możemy się już doczekać kolejnej :-)

Agnieszka Żurek

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnoświatowej akcji - Sprzątanie świata. Młodzież uporządkowała teren wokół szkoły i w przylegającym do szkoły parku. W tym roku jest to już 22 edycja tej akcji i odbywa się pod hasłem - Wyprawa poprawa.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Uwaga!

Zebranie z rodzicami uczniów gimnazjum i liceum odbędzie się 10 września (czwartek) o godzinie 17:00.

Integracja uczniów naszej szkoły

Do naszej szkoły dołączyła grupa nowych uczniów, dla której być może pierwsze dni w nowych murach i wśród nowych kolegów i koleżanek mogą wywoływać pewien niepokój. Dlatego z myślą o nich pani pedagog zorganizowała zajęcia integracyjne w formie gry. Uczniowie zostali podzieleni na cztery państwa- kolory (czerwone, niebieskie, zielone i żółte).

Integracja uczniów naszej szkoły

Integracja uczniów naszej szkoły

W ramach Dnia Przyjaźni Między Państwami, każde państwo miało zaprezentować swój hymn narodowy i godło, pomnik szczególnie zasłużonej postaci, opowieść o najważniejszym święcie państwowym oraz zawody charakterystyczne dla danego państwa i restaurację z narodowym menu. Wszystko to miało być ściśle powiązane z kolorem państwa. Jak przebiegała zabawa i czy pomogła w poznaniu się uczniów ze sobą, można zobaczyć na zdjęciach.

Integracja uczniów naszej szkoły

Integracja uczniów naszej szkoły

Rozpoczęcie roku szkolnego

Pierwszego dnia września uczniowie w całej Polsce rozpoczęli swój nowy rok szkolny. Każde rozpoczęcie wyglądało inaczej, każde było na swój sposób wyjątkowe.

Rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego

W naszej szkole wyglądało ono w następujący sposób:
O godzinie 10 wszyscy uczniowie zebrali się w parafii pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu na Mszy św. rozpoczynającej nowy rok szkolny. W Eucharystii uczestniczyli uczniowie KANY, ale także innych sosnowieckich szkół. Po zakończeniu Mszy udaliśmy się do budynku szkoły, w którym odbyła się druga część inauguracji. Pani Dyrektor Magdalena Kielska oraz Ksiądz Paweł Brańka krótko, ale ciekawie opowiedzieli przede wszystkim o istocie działania naszej szkoły, ale też przedstawili nowym (i starym) uczniom wszystkich obecnych na uroczystości Nauczycieli.

Rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego

Można rzec, że był to ostatni dzień wakacji. Wypoczynek dobiegł końca i trzeba wziąć się do pracy. Słowem - skończyło się to, co dobre, a zaczęło... niekoniecznie złe (może jeszcze lepsze? Zobaczymy :-)

Jakub Korzonek

Rodzinny piknik integracyjny już za nami!

Trzeci piknik integracyjny Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA za nami. Wspólny, rodzinny piknik odbył się w siedzibie KANY w Sosnowcu w sobotę, 29 sierpnia.

Rodzinny piknik integracyjny już za nami!

Rodzinny piknik integracyjny już za nami!

Na festyn przybyli uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Był to mile i ciekawie spędzony czas. Na gości czekały integracyjne konkursy: sportowe - bieg na orientację, muzyczne - opracowanie grupowego okrzyku, plastyczne - przygotowanie pocztówki z wakacji. Każda z drużyn otrzymała słodkie nagrody. Po zakończonych zabawach na uczestników czekały kiełbaski z grilla.

Rodzinny piknik integracyjny już za nami!

Rodzinny piknik integracyjny już za nami!

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji pikniku oraz wszystkim, którzy przybyli, by wspólnie się bawić! Czekamy na Was w szkole!

Plan rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016
dla Uczniów Katolickiego Gimnazjum
i Liceum Ogólnokształcącego KANA

09:40 - Dla Uczniów i chętnych Rodziców zbiórka w hallu głównym KANY i wspólne przejście na Mszę Świętą
10:00 - Msza Święta w kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu w Sosnowcu, przy ul. Partyzantów 24
11:00 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w budynku szkoły w Sosnowcu, przy ul. Legionów 10

Zapraszamy na piknik :)

Zapraszamy serdecznie naszych Uczniów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego wraz z Rodzicami do wzięcia udziału w rodzinnym pikniku integracyjnym, który odbędzie się w siedzibie sosnowieckiej KANY, przy ulicy Legionów 10 już w najbliższą sobotę, 29 sierpnia w godz. 11.30 - 13.30.
Na uczestników czeka wiele atrakcji! Wszystkich serdecznie zachęcamy do włączenia się do zabawy. Mamy nadzieję, że spotkanie będzie okazją do radosnego pożegnania wakacji i do lepszego poznania się uczniów naszych Szkół!

Zapraszamy na piknik :)

Zapraszamy na piknik :)

Chętnie przyjmiemy dużego kwiatka doniczkowego (palmę, fikusa, jukkę, dracenę itp.).
Szczegóły pod nr tel.: 32 363 10 30 oraz w sekretariacie UZSK KANA, przy ul. Legionów 10.

Informujemy, że do dnia 10.07.2015 r. sekretariat szkoły przyjmuje dokumentację związaną z przyjęciem nowych uczniów oraz wydaje dokumenty absolwentów.
W dniach 13.07.2015 r. - 09.08.2015 r. sekretariat szkoły będzie nieczynny.
Za utrudnienia przepraszamy.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Wybiła ta godzina, nadszedł ten czas - czas upragnionych wakacji. 26 czerwca, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Uroczystość ta to czas na podsumowanie całorocznej pracy szkoły, w tym wyników i osiągnięć uczniów. Najzdolniejsi i najbardziej wytrwali uczniowie naszych szkół zostali wyróżnieni i nagrodzeni. Za najwyższe wyniki w nauce nagrody otrzymały: Aleksandra Bisztyga oraz Irena Michalik - uczennice liceum, a także Aleksandra Michalik, Maria Skowron, Anna Smarzyńska i Jakub Korzonek - uczniowie gimnazjum. Za stuprocentową szkolną frekwencję nagrodę otrzymała Julia Szeja.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 uatrakcyjnił program artystyczny uczniów, realizowany pod kierunkiem p. Jolanty Wolszczak. Uczennice zaprezentowały tańce z różnych krajów. Widzowie mogli zobaczyć choreografię tanga, kankana oraz flamenco. Dla wszystkich obecnych zaskoczeniem był występ Antoniny Motyl - uczennicy liceum, która zaprezentowała choreografię tańca w stylu hip-hop'u. Nie zawiodła widzów również Marysia Skowron - uczennica gimnazjum, która dopełniła program śpiewając znaną piosenkę Anny Marii Jopek "Ale jestem".

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Dziękujemy wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły oraz Rodzicom za uczestniczenie w tak ważnym dla Uczniów dniu. Równocześnie raz jeszcze życzymy radosnych, pełnych atrakcji i słonecznych wakacji.

Do zobaczenia już we wrześniu!

Wycieczka do "Fiat Auto Poland" w Tychach

Dnia 24.06.2015 r. uczniowie KANY udali się na wycieczkę do fabryki samochodów "Fiat Auto Poland" w Tychach. Zwiedzanie składało się z kilku części. Pierwszą były dwa filmy: o zasadach zachowania na terenie zakładu, drugi - o produkcji samochodu. Kolejnym punktem wycieczki była obserwacja pracy w dziale spawania. Zobaczyliśmy tam, jak powstaje nadwozie Lancii. Praca była wykonywana w ogromnym procencie przez nowoczesne roboty. Następnie zobaczyliśmy równie zautomatyzowany dział lakierowania. Niestety, nie mogliśmy wejść na samą linię produkcyjną, lecz zobaczyliśmy nadwozie samochodu polakierowane różnymi typami farby. Ostatnim etapem był dział montażu, gdzie całą blachę łączono z innymi częściami samochodu, takimi jak szyby, silnik, czy przewody paliwowe, a potem z tapicerką.
Wyjazd był bardzo udany. Dowiedzieliśmy się wreszcie jak powstają te maszyny, które wszędzie nas wożą!
Wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej, wyrażając szacunek dla ludzi pracy fizycznej i umysłowej, szczególnie dla konstruktorów robotów.

Kuba Korzonek

Wycieczka do 'Fiat Auto Poland' w Tychach

Ostatni dzień w szkole, kartka z pamiętnika

W ostatnim tygodniu nie było już nauki w szkole. Uczniowie wybrali się na dwie wycieczki - do fabryki fiata w Tychach i do Brennej na Błatnią. W szkole przeprowadzili inwentaryzację książek, oddali odpady do skupu, sprzątali w szkole i wokół szkoły, zadbali o rośliny szkolne i ogrodowe, przeprowadzili próbę generalną na koniec roku, zaprezentowali projekt uczniowski, wykonali dekoracje tematyczne w klasach.
Wreszcie wakacje!

Ostatni dzień w szkole, kartka z pamiętnika

Ostatni dzień w szkole, kartka z pamiętnika

Dzień Dziecka w naszych szkołach!

1 czerwca w UZSK KANA obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji pedagog p. Danuta Myszor zorganizowała dla naszych uczniów bieg na orientację w pobliskim parku. Do zabawy zostali zaproszeni nauczyciele Szkoły Podstawowej p. Agnieszka Suska i p. Iwona Przybycień oraz nauczyciele gimnazjum i liceum p. Bożena Czak, p. Agnieszka Wojas-Baradziej i p. Ryszard Zaród. Uczestnicy zostali losowo podzieleni na drużyny, w których kapitanami byli licealiści, a zawodnikami uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Powstałe drużyny otrzymały mapki z lokalizacją punktów kontrolnych, w których czekali nauczyciele z zadaniami do wykonania. Liczył się czas w jakim dotarły na metę, punkty za wykonanie zadań oraz za pracę plastyczną na temat wymarzonych wakacji.

Dzień Dziecka w naszych szkołach!

Dzień Dziecka w naszych szkołach!

Zabawa była doskonała, współzawodnictwo i zaangażowanie uczniów na bardzo wysokim poziomie. A było o co walczyć! Zwycięska drużyna w składzie : Kuba Kapłon, Stasiu Wiśniewski, Marysia Skowron, Julia Szeja i Kacper Makowski- otrzymała z rąk p. Dyrektor vouchery do kina , a najmłodszy uczestnik super XXL kolorowankę.
W czasie zawodów można było zauważyć wspaniałą organizację w poszczególnych drużynach, podział zadań zgodnie z wiekiem uczestników i to co najważniejsze - integrację naszych młodszych uczniów z tymi starszymi.

Dzień Dziecka w naszych szkołach!

Dzień Dziecka w naszych szkołach!

Po trudach biegu wszyscy odpoczywali przy grillowanych kiełbaskach, wspaniałym owocowym kompocie i rozmowach, nie koniecznie na tematy szkolne.

WIZYTA UCZNIÓW UZSK KANA W CERKWI PRAWOSŁAWNEJ W SOSNOWCU

15 maja uczniowie naszej szkoły wraz z Katechetą Księdzem Dariuszem Piaseckim udali się na krótką "wycieczkę". Jej pierwszym etapem było zwiedzanie Cerkwi Prawosławnej pw. św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu. Cerkiew poświęcono w roku 1889, otrzymała ona wezwanie Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii - rzymskich męczennic z czasów cesarza Hadriana. O jej historii opowiedział nam Proboszcz tejże cerkwi - ks. Sergiusz Dziewiatowski. Świątynia zbudowana jest z czerwonej cegły i betonu. Nietuzinkową ciekawostką jest czteropiętrowa dzwonnica, umieszczona nad sklepieniem. Fundatorem ośmiu dzwonów był Henryk Dietel. Na podziwianie tej wspaniałej świątyni nie mieliśmy zbyt dużo czasu, ponieważ o godzinie 10:00 rozpoczynał się kolejny, nieco luźniejszy w formie etap naszej wycieczki. W kinie "Helios" również w Sosnowcu odbył się seans filmu pt. "Apartament" w reżyserii Macieja Czajkowskiego oraz Przemysława Hausera. Mieliśmy przyjemność pojawić się na jego premierze. Ten najbardziej oczywisty apartament to pokoje na trzecim piętrze pałacu Apostolskiego. Ale był nim też skromny pokoik w domu położonym wysoko w górach w Les Combes, leśna polana w czasie długiej wędrówki w Alpach, a czasem dom drwala w Dolomitach. Film ukazuje Papieża Jana Pawła II ze strony jakiej znała go tylko garstka najbliższych mu osób, wśród których znajdował się jego wierny przyjaciel kard. Stanisław Dziwisz, Arturo Mari, EgildoBiocca - przyjaciel i członek watykańskiej żandarmerii. Uczniowie naszej szkoły z zaciekawieniem oglądali film, który bardzo nam się spodobał i pozwolił bliżej poznać życie Ojca Świętego.

Ania Smarzyńska

WIZYTA UCZNIÓW UZSK KANA W CERKWI PRAWOSŁAWNEJ W SOSNOWCU

WIZYTA UCZNIÓW UZSK KANA W CERKWI PRAWOSŁAWNEJ W SOSNOWCU

Zbliża się dzień pomocy dzieciom afrykańskim. W związku z tym w naszej szkole została przeprowadzona akcja pomocowa. Ola Michalik upiekła pyszne ciasta, które rozprowadzała wśród uczniów i nauczycieli. Pieniądze zebrane w kilku akcjach zasilą konto programu Adopcji serca.

dzień pomocy dzieciom afrykańskim

dzień pomocy dzieciom afrykańskim

W bieżącym roku przypada dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tego tytułu nasi uczniowie oglądali film o życiu Karola Wojtyły, wykonywali prace plastyczne dotyczące życia Ojca Świętego oraz brali udział w konkursie pt. "Kilometr z życia Jana Pawła II".
Wszystko to stanowiło doskonały pretekst, by przypomnieć młodzieży sylwetkę Jana Pawła II, jego życie i niezwykłe dokonania - dla dobra świata, Polski i każdego człowieka.

dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II

dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II

Kwiatki na Dzień Matki

Nasi uczniowie przygotowali z okazji zbliżającego się Dnia Matki rysunki, plakaty i laurki przedstawiające kwiaty. Na razie wywieszone są na gazetce ściennej, ale wkrótce zostaną wręczone kochanym Mamom!
My również wszystkim Mamom życzymy wiele uśmiechu i radości oraz zadowolenia ze swoich pociech!

Kwiatki na Dzień Matki

Kwiatki na Dzień Matki

Auschwitz-Birkenau

Dnia 13.05.2015 r. uczniowie gimnazjum i liceum udali się do Oświęcimia, by zwiedzić utworzone na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau muzeum. Auschwitz, to miejsce, które zobaczyć powinien każdy Polak, by naocznie przekonać się jakie okrucieństwa miały tam miejsce... Bardzo też ważne jest, by wszyscy odwiedzający dowiedzieli się i pamiętali, że był to obóz utworzony przez Niemców dla Polaków, którzy zmuszani byli do katorżniczej pracy. Dopiero po dwóch latach stał się obozem dla wszystkich nacji, przede wszystkim Żydów, Polaków i Romów. Jednak nie był już obozem pracy, ale fabryką śmierci... Zwiedzając blok śmierci uczniowie dłużej zatrzymali się przy celi, w której umarł św. Maksymilian Kolbe. Pani przewodnik opowiedziała historię jego bohaterskiej i męczeńskiej śmierci. Następnie wszyscy udali się pod ścianę śmierci, gdzie uczniowie zapalili i złożyli przywieziony znicz, czcząc w ten sposób pamięć wszystkich, którzy w obozie oświęcimskim stracili życie. Oby nigdy więcej nikt nikomu nie zgotował takiego losu...

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Symbole narodowe

Symbole narodowe to flaga, godło i hymn.
Uczniowie w związku ze zbliżającym się świętem flagi, zapoznali się z symbolami narodowymi różnych państw świata. Wykonywali flagi i godła różnych krajów oraz słuchali fragmentów hymnów narodowych. Młodzież wywiesiła swoje prace w sali - stanowią one teraz pomoc dydaktyczną.

Symbole narodowe

Symbole narodowe

Turniej szachowy

W naszej szkole odbył się turniej szachowy. Po burzliwych rozgrywkach wyłoniliśmy mistrza szachowego. Został nim Beniamin. Gratulujemy.

Turniej szachowy

Turniej szachowy

Targi Edukacyjne

W dniu 14 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Targach Edukacyjnych, które odbyły się w Hali Widowiskowo-Sportowej w MCKiS w Jaworznie. Celem takich spotkań, organizowanych corocznie, jest zebranie w jednym miejscu ofert edukacyjnych różnego typu oraz danie możliwości wielu szkołom zaprezentowania się swoim potencjalnym kandydatom na uczniów. Natomiast dla wszystkich absolwentów, szukających dla siebie miejsca na kolejnym szczeblu edukacji jest to fantastyczna okazja, by w jednym czasie móc zapoznać się z propozycjami pochodzącymi z różnych szkół i porównać je ze sobą. Również nasi uczniowie zachęcali młodych uczestników targów do zapoznania się z metodami nauczania, stosowanymi w naszej szkole podstawowej, gimnazjum i liceum oraz opowiadali o atrakcjach i korzyściach jakie są udziałem naszych uczniów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły na kana.edu.pl

Targi Edukacyjne

Dzień Ziemi

Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi, w ramach którego uczniowie brali udział w różnych akcjach:
- wykonywali plakaty o tematyce ekologicznej, spisywali dekalog ekologa KANY,
- rozpoznawali liście i igły oraz gatunki drzew i krzewów w ogrodzie szkolnym,
- plewili ogródek przed szkołą,
- sprzątali teren wokół szkoły i w pobliskim parku miejskim,
- wykonywali badania wody przenośnym zestawem laboratoryjnym,
- przez kilka ostatnich tygodni zbierali także baterie, stare leki przeznaczone do utylizacji.

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi

Konkurs na najlepszego humanistę, ścisłowca i przyrodnika

W ostatnich dniach w naszej szkole odbył się cykl konkursów, polegających na wyłonieniu spośród uczniów najlepszego humanisty, ścisłowca i przyrodnika.
Konkurs z języka polskiego przebiegał w kilku etapach: z ortografii najlepsza okazała się Aleksandra Bisztyga, z recytacji wierszy Róża Motyl, z pisania wypracowań Maria Skowron, z nauki o języku Jakub Korzonek, a z czytania i opowiadania Łukasz Stokłosa.
Z matematyki i logiki konkurs wygrali ex aequo Jakub Korzonek i Aleksandra Michalik. Natomiast konkurs geograficzno - biologiczny najlepiej napisała Irena Michalik.
Laureatom - serdecznie gratulujemy!

Konkurs na najlepszego humanistę, ścisłowca i przyrodnika

Konkurs na najlepszego humanistę, ścisłowca i przyrodnika

Zmartwychwstał Pan! Alleluja, Alleluja!

Dzień Otwarty

26 marca w naszych Szkołach odbył się Dzień Otwarty. Młodzież oraz Rodzice w przyjemnej atmosferze poznali szczegóły dotyczące działalności Szkół, zasad rekrutacji kandydatów oraz metod nauczania. Popołudnie w KANIE stało się także okazją dla wszystkich, którzy nas odwiedzili, by wziąć udział w licznych atrakcjach, które również obrazowały charakter szkoły. Nasi Uczniowie przygotowali prezentacje swoich pasji. Osoby zainteresowane mogły dowiedzieć się o czterech świętach japońskich oraz wziąć udział w krótkiej lekcji alfabetu japońskiego, zwrotów i liczb. Przyszli Uczniowie mogli spróbować swoich sił w sztuce, sporcie, jak również w grach logicznych. Nie zabrakło poczęstunku przygotowanego przez nasze Uczennice z sekcji kulinarnej. Można było skorzystać z konsultacji z dietetykiem, czy z pomocą pedagoga sprawdzić, która ścieżka zawodowej kariery będzie tą najwłaściwszą. Najważniejsze jednak, że zarówno przyszli Uczniowie, jak i ich Rodzice mogli zobaczyć jak przebiega lekcja w Systemie Indywidualnego Nauczania Symultanicznego i przekonać się o wielkich zaletach takiej metody nauczania.

Dzień Otwarty

Dzień Otwarty

Dzień Języka Ojczystego

W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Na zajęciach omawialiśmy zagadnienia związane z różnymi językami. Uczniowie poznali zróżnicowanie językowe świata, języki oficjalne, sztuczne, martwe, ojczyste, narodowe, rodziny językowe, pisali alfabet w różnych językach, swoje imię w języku Morse'a, Braille'a, migowym, esperanto, tworzyli kaligrafię chińską, czytali tekst modlitwy Ojcze nasz w języku wymierającym - kaszubskim itp. Swoje prace językowe wywiesili na gazetce szkolnej. Okazało się, że uczniowie potrafią migać podstawowe zwroty ze szkoły podstawowej. Uczniowie dodatkowo uczą się oryginalnych języków np. Ola i Irena zgłębiają tajniki japońskiego, więc wprowadziły kolegów i koleżanki w piękne pisanie kaligrafii japońskiej. Warto wspomnieć, że młodzież naszej szkoły uczy się wielu języków obcych angielskiego, niemieckiego, włoskiego, francuskiego i łacińskiego.

Dzień Języka Ojczystego

Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty - dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.
W 2013 ROKU ruszyła nowa kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter.

KANAPress

Uczniowie naszej szkoły przygotowali i wydali pierwszy numer gazety szkolnej pn. KANAPress. Zawierała ona wywiad z dyrektorem szkoły, prezentację jednej z uczennic szkoły, artykuły związane z zainteresowaniami uczniów czyli z zakresu literatury, muzyki, sportu, filmu, a także, na koniec, dla rozweselenia - żarty i dowcipy. Młodzież planuje kontynuację tego przedsięwzięcia, dlatego więc zachęcamy do przesyłania artykułów do redaktora gazety - Jakuba Korzonka.

KANAPress

KANAPress

Uczniowie w ramach kółka zainteresowań tworzą również albumy monograficzne i ulotki reklamowe o szkole. Młodzież brała również udział w konkursie polegającym na stworzeniu swojej własnej gazetki turystycznej. W gimnazjum najlepszą pracę napisał Kuba Korzonek, a w liceum - Kuba Kapłon. Gratulujemy!

Hospicjum Cordis w Katowicach

8 osób z naszej szkoły pojechało do Hospicjum Cordis w Katowicach. Podczas wycieczki towarzyszyły nam Pani Dyrektor i Pani Pedagog. Na miejscu dowiedzieliśmy się, na czym polega praca wolontariusza. Przywitała nas przemiła Pani i opowiedziała o ważnej roli wolontariatu, poznaliśmy jak istotną rolę pełni on w opiece nad chorymi ludźmi. Wolontariusze nie tylko sprawują pieczę nad chorymi, ale również uczestniczą w różnych akcjach wspierających działalność hospicjum. Dowiedzieliśmy się również o akcji spełniania życzeń dzieci chorych i to, jak wszyscy stają na głowach, żeby te marzenia spełnić. :)

Hospicjum Cordis w Katowicach

Hospicjum Cordis w Katowicach

Po tym spotkaniu niektórzy z nas postanowili zostać wolontariuszami i nasza Pani Dyrektor oraz Pani Pedagog zaproponowały założenie kółka wolontariatu w naszej szkole. Oczywiście wszyscy jednogłośnie zgodzili się na ten pomysł. Sądzę, że to była jedna z najbardziej wartościowych wycieczek, jakie odbyły się do tej pory.

Irena Michalik

Wernisaż wystawy pt. "Milcząc wołają"

Dnia 12.03.2015 r. uczniowie KANY udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Celem był udział w wernisażu wystawy pt. "Milcząc wołają", związanej z obchodami Dnia Żołnierzy Wyklętych.
Usłyszeliśmy piękne i wzruszające słowa twórców wystawy. Opowiadali oni o tym, jak owa wystawa powstawała, a także o czasach, do których nawiązywała, czyli do lat 50. XX w. Poruszano temat morderstw w imię wyimaginowanego prawa, które było wykonywane niezgodnie z jakimikolwiek normami moralnymi. Namawiano wówczas młodzież do dziwnie pojętego patriotyzmu, a w tym samym czasie osadzano w więzieniach, torturowano w okrutny sposób i rozstrzeliwano metodą katyńską prawdziwych bohaterów, żołnierzy Armii Krajowej. Przemawiający, którzy reprezentowali też kombatantów AK, Instytut Pamięci Narodowej i władze miasta Sosnowca zachęcali, aby nie wyjeżdżać z kraju, pracować dla Polski, chociaż jest to związane z wieloma wyrzeczeniami.

Wernisaż wystawy pt. 'Milcząc wołają'

Wernisaż wystawy pt. 'Milcząc wołają'

Drugą częścią tej wspaniałej historycznej lekcji była projekcja filmu, na którym pokazano, jak identyfikuje się zwłoki ofiar komunizmu. Na filmie przedstawiono ekshumację i identyfikację osób z tzw. Kwatery "Ł", czyli "Łączki" Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. To tam, pod normalnymi grobami wielu warszawiaków, odnaleziono współczesnymi metodami szczątki zamordowanych bohaterów, walczących po 1945 r. o prawdziwie wolną Polskę.
Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja historii, w czasie której naprawdę spełniają się i wręcz materializują słowa Horacego NON OMNIS MORIAR.

Jakub Korzonek

Wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów

W rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyło się wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Uroczystość rozpoczęła się od wystąpień Kuratora Oświaty p. Stanisława Fabera, posłanki na Sejm RP Krystyny Szumilas, dr hab. Mirosława Nakoniecznego oraz dr Anny Watoły. Następnie rozdano nagrody, a całość zakończono wykładem. Wśród stypendystów jest także uczennica naszego liceum - Aleksandra Bisztyga. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów

Wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów

Targi Pracy i Praktyk Studenckich w WSB

Dnia 26 lutego nasi licealiści uczestniczyli w targach Pracy i Praktyk Studenckich odbywających się w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Wydarzenie rozpoczęło się od inauguracyjnego wykładu pani Anny Syrek-Kosowskiej na temat "Zarządzanie talentem i coaching". Następnie licealiści przeszli na Giełdę Pracy, gdzie zapoznali się z ofertą pracodawców. Wizyta w Wyższej Szkole Biznesu zakończyła się warsztatami na temat poszukiwania pracy. Było to ważne doświadczenie, przygotowujące uczniów liceum do odnalezienia się na rynku pracy.

Targi Pracy i Praktyk Studenckich w WSB

Targi Pracy i Praktyk Studenckich w WSB

"Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny"

Dnia 28 stycznia 2015 r. uczniowie liceum i gimnazjum KANA byli widzami wyjątkowo ciekawego spektaklu teatralnego "Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny", zaprezentowanego w krakowskim teatrze STU. W tym specyficznym Kabarecie - według scenariusza i w reżyserii Artura Wiecka "Barona" - wykorzystano fragmenty Filozofii po góralsku Józefa Tischnera i Wieści ze słuchanicy Wandy Czubernartowej.
Na tle muzyki zespołu Trebunie Tutki oraz kompozycji Jana Kantego Pawluśkiewicza i Bartusia z Zakopanego zachwycaliśmy się nie tylko gwarą góralską, ale przede wszystkim powiedzeniami góralskimi, opartymi o ważne elementy naszej śródziemnomorskiej cywilizacji. Reżyser wykorzystał te tematy, które związane są z początkiem greckiej filozofii i logicznie, ale też humorystycznie wytłumaczył, że: "Na początku wsędy byli górole. Górole byli tyz piyrsymi filozofami. Filozof - to jest pedziane po grecku. Znacy telo co mędrol. A to jest pedziane po grecku dlo niepoznaki. Ale Grecy to nie byli Grecy ino górole, co udawali greka". Nastąpiło więc spotkanie z Sokratesem, Heraklitem, Platonem, Arystotelesem i jeszcze innymi górolomi - Grekami. Wszystko zmierzało do tego, by udowodnić, że MYŚLI MĄDRYCH LUDZI WIECZNIE ŻYWE!

Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny

Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny

Wspaniałą grę Jerzego Treli, Andrzeja Roga i Marcina Zacharzewskiego oraz Beaty Schimscheiner i Karoliny Kominek uzupełniały dekoracje i kostiumy Macieja Rybickiego i Adama Łucki. Nie znamy, niestety, nazwiska aktora, grającego rolę ks. Józefa Tischenera (Jegomość Autor), gdyż zastępował on chorego Krzysztofa Globisza i jego nazwisko nie było uwzględnione w programie. A szkoda!
Jakkolwiek powrót z Krakowa był dość późny (spektakl o godz. 19.00), byliśmy wszyscy szczęśliwi i zadowoleni powtarzając liczne powiedzenia i słowa po góralsku. "Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole"...

WALENTYNKI

Uczniowie naszej szkoły brali udział w przygotowaniach do Dnia św. Walentego. W tym tygodniu wykonywali ozdobne stroiki oraz papierowe dekoracje utrzymane w konwencji tego święta. Mieli również za zadanie odnaleźć informacje na temat genezy tego stosunkowo nowego w Polsce święta, a także przypomnieć życiorys świętego Walentego. W następnym tygodniu będzie funkcjonowała w szkole poczta walentynkowa, za pośrednictwem której będzie można wysłać a potem otrzymać list.
Walentynki obchodzimy nieco wcześniej, bowiem w tym roku święto to przypada w okresie naszych ferii zimowych.

WALENTYNKI

WALENTYNKI

Szkolna Wigilia

Wigilia to chwila, która potrafi oczarować każdego człowieka, bez względu na wiek. Tegoroczne spotkanie opłatkowe miało miejsce w naszej szkole 18 grudnia. W restauracji wypełnionej zapachem choinki i siana zgromadzili się wszyscy uczniowie, grono pedagogiczne oraz pozostali pracownicy szkoły. Podczas Wigilii wszyscy łamali się opłatkiem, śpiewali kolędy oraz życzyli sobie nawzajem wszelkiej pomyślności. Atmosferę tego wyjątkowego spotkania uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów, inspirowanych przez Panią Jolantę Wolszczak, którzy stworzyli na scenie świąteczny nastrój, pełen życzliwości, miłości i zrozumienia.

Szkolna Wigilia

Szkolna Wigilia

Pierwszy numer gazetki szkolnej

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach dziennikarskich i tworzyli swoje pierwsze artykuły prasowe. Każdy uczeń miał możliwość, aby napisać swój pierwszy tekst dziennikarski. Młodzież skupiała się głównie na opisaniu swoich zainteresowań, przeprowadzaniu wywiadów, przytaczaniu znanych i zabawnych dowcipów.
Wszystkie artykuły zostały zebrane i wkrótce zostaną wydane w postaci gazetki szkolnej pn. KANAPRESS. KANAPRESS jest to kreatywna przestrzeń przeznaczona dla tych wszystkich, którzy lubią pisać, chcą się rozwijać i interesują się działalnością mediów.

Pierwszy numer gazetki szkolnej

Pierwszy numer gazetki szkolnej

Szkolne ślubowanie pierwszych klas

W ostatnim czasie odbyło się w naszej szkole ślubowanie pierwszych klas. W pierwszej części uczniowie klas pierwszych składali przysięgę oraz otrzymali krawaty na znak przynależności do UZSK KANA. Druga część przybrała formę wspólnej zabawy, którą zorganizowały Maria Skowron i Aleksandra Michalik. W jury zasiedli P. Anna Michalik, wicedyrektor P. Bożena Wostal, uczennice Irena Michalik i Anna Smarzyńska. W trakcie wspólnej zabawy nie zabrakło śmiechu. Odbyły się ciekawe konkurencje podczas których nasi uczniowie mogli wcielić się w rolę małych kotów. Wszyscy byli pod wrażeniem ich zdolności. Na zakończenie uroczystości jeden z uczniów I klasy gimnazjum Adam Gaj opowiadał zabawne dowcipy. Emocje związane z tą uroczystością utrzymywane są do dnia dzisiejszego i mile wspominane przez wszystkich uczniów.

Szkolne ślubowanie pierwszych klas

Szkolne ślubowanie pierwszych klas

MARATON SZTUKI I SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM

Chociaż za oknami brak śniegu, w naszej Szkole świąteczny nastrój gości już od pierwszych dni grudnia...

W dniu szczególnym, bo 6 grudnia zawitał do naszej szkoły Święty Mikołaj. Dotarł on do nas z workiem pełnym prezentów. Dla każdego ucznia znalazły się w nim podarunki, które dzieci przyjęły od św. Mikołaja z radością. Nikt nie został pominięty, św. Mikołaj pamiętał o wszystkich. Po otrzymaniu prezentów rozpoczęło się miłe sprawdzanie ich zawartości. Radości było co niemiara. Po uśmiechniętych buziach można było domyślać się, że podarunki się spodobały. Uczniowie na pożegnanie zaśpiewali Mikołajowi piosenkę oraz zaprosili go do wspólnego zdjęcia.

MARATON SZTUKI I SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM

MARATON SZTUKI I SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM

Ponadto, uczniowie z klasy I i II wraz ze swoimi starszymi kolegami z gimnazjum i liceum wspólnie wypiekali i dekorowali smaczne ciasteczka, które wręczyli później rodzicom i nauczycielom.
Na koniec starsi uczniowie zostali w szkole, by wspólnie dalej bawić się w ramach corocznego Maratonu Sztuki w gry zespołowe, a na koniec miło spędzić czas podczas projekcji filmu o perypetiach swoich rówieśników.

MARATON SZTUKI I SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM

MARATON SZTUKI I SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM

20 listopada br. po raz pierwszy obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Jest to również 25. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Dzień ten ma zwracać uwagę na podmiotowość dzieci i przypominać, że to Polska była inicjatorem uchwalenia tejże Konwencji.
10 grudnia z kolei obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o prawach człowieka i prawach dziecka. Najlepszy okazał się Jakub Korzonek.
Gratulujemy!

konkurs wiedzy o prawach człowieka i prawach dziecka

konkurs wiedzy o prawach człowieka i prawach dziecka

Uczniowie naszej szkoły przygotowują się do dnia Świętego Mikołaja. Szkolny Święty Mikołaj zbierał pieniądze do puszki na cele charytatywne. Zebrana kwota zostanie wkrótce przekazana na zakup pluszaków dla chorych dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu w programie - Poduszka dla Maluszka.
Zachęcamy uczniów, aby przynosili niepotrzebne maskotki, przybory szkolne, gry, które też będą przekazane potrzebującym dzieciom w Domu Dziecka w programie - Maskotka dla Domu Dziecka.
Uczniowie naszej szkoły przynieśli maskotki dla potrzebujących dzieci z okazji Dnia Świętego Mikołaja.
Więcej informacji:
Poduszka dla Maluszka
Maskotki/pluszaki

Bardzo dziękujemy za włączenie się do akcji dobroczynnej. Zapraszamy do udziału w kolejnych działaniach charytatywnych.

zbiórka pluszaków

zbiórka pluszaków

W naszej szkole został wybrany Samorząd Uczniowski. W bieżącym roku szkolnym przewodniczącą gimnazjum jest Aleksandra Michalik, a przewodniczącą liceum - Ewa Gaj. Obu Uczennicom życzymy sukcesów i satysfakcji z pełnionych funkcji szkolnych!

Samorząd Uczniowski

Pomoc finansowa dla zniszczonej Katedry.

Dnia 05.11 br. uczniowie naszej szkoły przeprowadzili kwestę na odbudowę dachu Katedry w Sosnowcu. W tym celu upiekli ciasta, a następnie częstowali nimi rodziców i nauczycieli. W ten sposób włączyliśmy się w pomoc w przywróceniu dawnego wyglądu i funkcjonalności Katedry.

Dziękujemy zaangażowanym za wsparcie.

Pomoc finansowa dla zniszczonej Katedry

Pomoc finansowa dla zniszczonej Katedry

Megawidowisko "Exodus"

Dnia 16.10.2014 r. uczniowie Zespołu Szkół Uniwersyteckich KANA w Sosnowcu obecni byli w katowickim Spodku na Megawidowisku "Exodus". Przed jego rozpoczęciem przemawiali m.in. Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc i Wiceprezydent miasta Katowic. Mówili o wielu ciekawych sprawach, ale głównie skupili się na idei, jaka przyświecała twórcom widowiska "Exodus" i podkreślili fakt, iż powstało ono na cześć Jana Pawła II.
Widowisko miało opowiadać o "Księdze Wyjścia". I tak było, jakkolwiek rozpoczęło się dość nietypowo. Aktorzy wybiegali z różnymi przedmiotami i reklamowali je. Inni je kupowali i byli z nimi zamykani w klatkach. Miało to symbolizować różnorodne współczesne uzależnienia. Ostatecznie jeden z nich, grający role Mojżesza, zobaczył ogień, zerwał krepujące go więzy i rozpoczął współpracę z Bogiem, który nakazał mu wyprowadzić lud izraelski z Egiptu.
Tak zakończył się I akt, po którym nastąpiła przerwa. Znacznie się przedłużała, gdyż były wielkie kolejki do stoisk fundacji "Dzieło nowego Tysiąclecia". Można było kupić m.in. płyty z poprzednim Megawidowiskiem o św. Franciszku.
Akt II "Exodusu" ukazywał trudną drogę, w którą udali się Izraelici. Spotykały ich liczne nieszczęścia, trudności, pokusy, ale Mojżesz wiedział, że tym, którzy będą wierni Bóg zapowiedział dojście do Ziemi Obiecanej.

Megawidowisko Exodus

Megawidowisko Exodus

Myślę, że nikt nie miał problemu, aby w spektaklu odnaleźć odniesienie do swojego własnego życia. Czasy tak odległe doskonale wpisują się bowiem w czasy współczesne. Należy z wielkim szacunkiem pochwalić grę aktorów oraz wybór metod i technik, które pozwoliły poznać tak ważny etap w dziejach świata i rodzącej się prawdziwej wiary. Wspaniała reżyseria, efektowna scenografia, odpowiednie kostiumy, najnowsze środki techniczne coraz bardziej zależne od rozwoju ludzkiej myśli tylko pomagają w zrozumieniu prawd Bożych, w dokładnym przyjrzeniu się, co głosi DEKALOG i jakie są skutki jego nieprzestrzegania. Przedstawienie było wspaniałe. Scenariusz napisany został pomysłowo, oryginalnie. Ciekawa inwencja, świetne wykonanie, idealnie dobrana muzyka - to cechy charakterystyczne dla tego spektaklu, który naprawdę warto było zobaczyć!

Dni otwarte Wydziału Farmaceutycznego ŚUM w Sosnowcu

Dnia 23 października uczniowie liceum uczestniczyli w dniach otwartych Wydziału Farmaceutycznego ŚUM w Sosnowcu. Wizyta rozpoczęła się wykładem mgr Magdaleny Kimsa-Dudek pod tytułem "GMO- szansa czy zagrożenie?". Następnie, licealiści odwiedzili m.in. katedrę żywności i żywienia, chemii organicznej i botaniki. Uczniowie mieli okazję przeprowadzać eksperymenty związane z żywnością, poznać wszystkimi zmysłami rośliny lecznicze oraz obejrzeć kolorowe i świecące doświadczenia. Niemniej interesująca okazała się katedra diagnostyki, gdzie można było poznać tajniki laboratorium diagnostycznego, a nawet przeprowadzić różnorakie testy! Wycieczka ta dostarczyła uczniom jednocześnie dużo wiedzy oraz rozrywki.

Dni otwarte Wydziału Farmaceutycznego ŚUM w Sosnowcu

Dni otwarte Wydziału Farmaceutycznego ŚUM w Sosnowcu

Lekcja muzealna na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

W dniu 23 października uczniowie gimnazjum naszej szkoły wzięli udział w wykładzie o atmosferze, jej składzie i budowie. Prelegentem pierwszego wykładu był dr Artur Widawski. Drugi z wykładów dotyczył efektu cieplarnianego i naturalnych zmian klimatu. Profesor Andrzej Boczarowski porwał słuchaczy w ciekawy świat geologii i zmian klimatu na przestrzeni dziejów. Zadane pytania dały z pewnością wiele do myślenia i zmusiły do refleksji nad naszą przyszłością na Ziemi.

Lekcja muzealna na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

Lekcja muzealna na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

Działania charytatywne

Uczniowie naszej szkoły, uczestniczą w akcji "Góra grosza", polegającej na zbiórce monet groszowych. Działania charytatywne będą trwały przez cały tydzień, a zebrane pieniądze trafią do:

- rodzinnych domów dziecka;
- potrzebujących ludzi w Polsce;
- chorych zarażonych wirusem Ebola w Afryce.

Na koordynatora zbiórki został wyznaczony uczeń - Jakub Korzonek.

Zachęcamy do przyłączenia się do naszych działań!

Działania charytatywne

Działania charytatywne

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie wręczyli swoim nauczycielom słodycze, laurki, origami oraz kwiaty, złożyli również życzenia:
"Wszystkiego najlepszego, grzecznych uczniów, długich wakacji, nowych strun głosowych, oryginalnych pomysłów na lekcji..." :)

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projektach, których celem jest zbiórka różnych rzeczy. Przedmioty te przynoszone są do szkoły i umieszczane w specjalnych pudełkach.

W ciągu całego roku szkolnego trwają projekty:
- "Bateriada" - w tym programie zbierane są baterie;
- "Nakręć się i pomagaj z uśmiechem" - prowadzona jest zbiórka nakrętek dla Fundacji "Pomagamy z uśmiechem".

Ponadto w październiku realizujemy projekty:
- "Przynieś leki do apteki" - w czasie trwania akcji zbierane są przeterminowane leki;
- "SzkołaFON" - program edukacyjny, oparty na zbiórce starych telefonów komórkowych;
- "Komputery za tonery" - w ramach tego projektu oddawane są puste wkłady do drukarek.

Zachęcamy do udziału!

Projekty szkoły

Projekty szkoły

Dzień chłopaka

Z okazji Dnia chłopaka uczniowie z naszej szkoły otrzymali od dziewczyn słodycze i drobne upominki. Chłopakom życzymy wszystkiego najlepszego, nie tylko w dniu ich święta, ale na każdy dzień roku.

Dzień chłopaka

Dzień chłopaka

Piknik naukowy

W dniu 23 września uczniowie Naszej szkoły odwiedzili Sosnowiecki Park Technologiczny w ramach organizowanego Pikniku Nauki.
Uczniowie liceum uczestniczyli w wykładzie "Skazani na Public Relation". Nasi gimnazjaliści w wykładzie "Planergia - Walczymy z dymiącymi kominami. Niska emisja - czym jest i jak nam służy".
W dalszej części wspólnie bawiliśmy się podczas konkursu poświęconemu niskiej emisji, zwiedziliśmy wystawę przeznaczoną dla wszystkich odwiedzających Piknik.

Sprzątanie świata

Nasi nowi uczniowie z 1 klasy gimnazjum uczestniczyli w corocznej akcji "Sprzątanie świata", dzięki której uporządkowali teren wokół szkoły. Dodatkowo plewili, podlewali drzewka i krzewy zasadzone w poprzednim roku szkolnym.
W tym roku działania ekologiczne odbywają się pod hasłem - "Turysto! Szanuj Środowisko!". Uczniowie na lekcji rozmawiali na temat, co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko, jak może ograniczyć tworzenie odpadów i dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórką.

Sprzątanie świata

Sprzątanie świata

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 w UZSK KANA!

1 września w naszych szkołach odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, w którym wzięli udział Uczniowie i ich Rodzice oraz Nauczyciele i Pracownicy szkół.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 w UZSK KANA!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 w UZSK KANA!

W szkole podstawowej nasi Uczniowie po wakacjach zastali spore zmiany. W ciągu dwóch miesięcy udało się wyremontować hol, salę lekcyjną oraz wygospodarować mini salę gimnastyczną.
Po wakacjach miło było zobaczyć znajome, jak i nowe twarze, a także wymienić się wrażeniami z wakacji.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 w UZSK KANA!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 w UZSK KANA!

Nadchodzące miesiące będą czasem wzmożonego wysiłku, zmierzającego do głównego celu, jakim jest rozwinięcie wiedzy i umiejętności naszych Uczniów.
Wszystkim życzymy powodzenia i wielu sukcesów!

Rodzinny piknik integracyjny już za nami!

Drugi piknik integracyjny Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA za nami. Uczniowie naszych szkół mieli okazję, by lepiej się poznać, mile i ciekawie spędzić czas.

Rodzinny piknik integracyjny już za nami!

Rodzinny piknik integracyjny już za nami!

Wspólny, rodzinny piknik odbył się w siedzibie KANY w Sosnowcu w sobotę, 30 sierpnia. W spotkaniu uczestniczyli również najbliżsi naszych uczniów, którzy wspólnie startowali w integracyjnych konkurencjach. Wśród naszych propozycji znalazły się m.in. zabawy sportowe, plastyczne i muzyczne, które rozgrywaliśmy w ogrodzie AfreeKANY. Uczestnicy podzieleni na drużyny rywalizowali i bawili się zarazem, walcząc o miejsca na podium. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Po zakończonych zabawach na uczestników czekały kiełbaski z grilla.

Rodzinny piknik integracyjny już za nami!

Rodzinny piknik integracyjny już za nami!

Mamy nadzieję, że drugi piknik Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA był już tradycją wspólnego spędzania czasu przez uczniów, nie tylko podczas zajęć szkolnych!

Plan rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015
dla Uczniów Katolickiego Gimnazjum
i Liceum Ogólnokształcącego KANA

09:45 - Dla chętnych Uczniów i ich Rodziców zbiórka w hallu głównym KANY i wspólne przejście na Mszę Świętą
10:00 - 11:00 - Msza Święta w kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Partyzantów 24 w Sosnowcu
11:00 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w sali wielofunkcyjnej na I piętrze

RODZINNY PIKNIK INTEGRACYJNY
W UNIWERSYTECKIM ZESPOLE SZKÓŁ KATOLICKICH KANA!

Zapraszamy serdecznie naszych Uczniów wraz z Rodzicami do wzięcia udziału w rodzinnym pikniku integracyjnym, który odbędzie się w siedzibie sosnowieckiej KANY, przy ulicy Legionów 10 już w najbliższą sobotę, 30 sierpnia w godz. 11.00 - 16.00.
Na uczestników czeka wiele atrakcji! Wszystkich serdecznie zachęcamy do włączenia się do zabawy. Mamy nadzieję, że spotkanie będzie okazją do radosnego pożegnania wakacji i do lepszego poznania się uczniów naszych Szkół!

RODZINNY PIKNIK INTEGRACYJNY

Przyjmiemy kwiatka!

Uniwersytecki Zespół Szkół Katolickich KANA chętnie przyjmie dużego kwiatka doniczkowego (palmę, fikusa, jukkę, dracenę itp.). Możliwy odbiór od Darczyńcy.
Szczegóły pod nr tel.: 32 363 10 30 oraz w sekretariacie UZSK KANA, przy ul. Legionów 10.

Uwaga!

Szanowni Państwo,
informujemy, iż od września 2014 r. wpłaty wraz z odpowiednimi opisami, prosimy kierować na podane poniżej konta.

a) wpłaty: wpisowe, czesne, duplikat legitymacji
tytuł: imię i nazwisko ucznia, klasa i szkoła, cel wpłaty (tj. wpisowe, czesne, duplikat legitymacji), miesiąc i rok
rachunek FUNDACJI KANA, ul. Legionów 10, 41-200 Sosnowiec
BANK BGŻ S. A.
12 2030 0045 1110 0000 0294 0250


b) pozostałe wpłaty: fundusz biblioteczny, fundusz składkowy, ubezpieczenie
tytuł: imię i nazwisko ucznia, klasa i szkoła, cel wpłaty (tj. fundusz biblioteczny, fundusz składkowy, ubezpieczenie), miesiąc i rok
rachunek CEiWM KANA, ul. Wawel 19, 41-200 Sosnowiec
BANK BGŻ S. A.
05 2030 0045 1110 0000 0263 0170

Zakończenie roku szkolnego w UZSK KANA!

27 czerwca w naszych szkołach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego, w którym wzięli udział Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy szkoły.
Minione miesiące były czasem wzmożonego wysiłku, zmierzającego do głównego celu - rozwinięcia wiedzy i umiejętności uczniów. Wszyscy pracowali na miarę swoich możliwości, wspierani i motywowani przez Nauczycieli oraz Rodziców.

Zakończenie roku szkolnego w UZSK KANA!

Zakończenie roku szkolnego w UZSK KANA!

Najzdolniejsi i najbardziej wytrwali uczniowie naszych szkół zostali wyróżnieni i nagrodzeni. Za najwyższe wyniki w nauce nagrody otrzymały Aleksandra Bisztyga i Karolina Koterla - uczennice liceum oraz Julia Bednarska, Maria Skowron, Anna Smarzyńska i Kacper Makowski - uczniowie gimnazjum. Za najwyższą frekwencję nagrodę otrzymała Anna Smarzyńska.

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy, by tegoroczne wakacje były słoneczne i bezpieczne!

Nadeszły wakacje!

Zakończył się rok szkolny i rozpoczęły wakacje - czas zasłużonego odpoczynku po wielu miesiącach ciężkiej pracy. Wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły życzymy, by tegoroczne wakacje były ciepłe, radosne i bezpieczne.

Ostatni tydzień nauki w UZSKA KANA!

Uczniowie naszej szkoły, w ostatnim tygodniu nauki, uczestniczyli w ciekawych zajęciach m.in. uczyli się metodami aktywizującymi, zdobywali wiedzę poprzez zabawę, robili doświadczenia, brali udział w oryginalnych grach sportowych, zwiedzali zabytki w najbliższej okolicy, a nawet byli na wycieczce w Beskidach! Młodzież grała w grę pt. państwa-miasta, ćwiczyła z mapami tematycznymi, rozwiązywała quiz geograficzny, a we wspomnianych konkurencjach najlepsze były: Ola Bisztyga, Karolina Koterla i Julia Bednarska.
Młodzi naukowcy wykonywali samodzielnie doświadczenia fizyczno-chemiczne oraz oglądali i wyjaśniali eksperymenty wykonane przez nauczyciela. Zaangażowani turyści wybrali się na zajęcia terenowe i podziwiali obiekty architektoniczne w najbliższej okolicy np. pałac Schoena w stylu eklektycznym z neogotycką wieżą. Aktywni sportowcy czynnie uczestniczyli w zajęciach sportowych np. ultimate frisbee, czyli rzut talerzem, bieg na orientację, pierwsza pomoc, itp.

Ostatni tydzień nauki w UZSKA KANA!

Ostatni tydzień nauki w UZSKA KANA!

Dzień Przyjaciela w UZSKA KANA

9 czerwca nasi uczniowie obchodzili Dzień Przyjaciela, z tej okazji zorganizowali konkursy z nagrodami. Wspólna zabawa polegała na dobraniu się parami i odpowiadaniu na pytania, które pokazywały znajomość drugiej osoby. Turniej "Czar par" miał za zadanie, aby wskazać, które osoby w szkole najlepiej się znają, lubią, przyjaźnią i spędzają wspólnie czas. Okazało się, że mimo iż nasza szkoła istnieje rok i znajomości też trwają około roku, to uczniowie się ze sobą przyjaźnią, wiele o sobie wiedzą i miło spędzają czas w swoim towarzystwie. Konkursy wygrały - Ania Smarzyńska i Ewa Gaj, które w nagrodę otrzymały kupon na smakołyki do AfreeKANY.

Dzień Przyjaciela w UZSKA KANA

Dzień Przyjaciela w UZSKA KANA

Biegniemy dla Hospicjum

W ubiegłą niedzielę, 15 czerwca, pracownicy Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA oraz Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA wzięli udział w corocznej inicjatywie odbywającej się pod nazwą "Biegniemy dla Hospicjum". Właśnie pod takim hasłem w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu odbył się bieg i festyn, dochód z którego przeznaczono na budowę stacjonarnej siedziby Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła. Impreza obfitowała w liczne atrakcje, jak występy artystyczne, pokazy straży pożarnej, siłowanie na rękę z Mariuszem Grochowskim, pokazy ratownictwa medycznego i grupy paramilitarnej SGR. Podczas festynu nasi pracownicy roznosili ulotki, zachęcające do wzięcia udziału w inicjatywach kulturalnych KANY.

Dzień Dziecka w UZSK KANA!

W poniedziałek, 2 czerwca br., uczniowie Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA w Jaworznie i w Sosnowcu obchodzili Dzień Dziecka. W odwiedziny do starszych kolegów przyjechali uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej.
Tego dnia nasze pierwszaki uczestniczyły w projekcji filmu animowanego pt. Biblioteka Pani Eli, po którym zostały zaproszone na słodki poczęstunek w restauracji AfreeKANA - muffinki, truskawki i sok. Na koniec uczniowie szkoły podstawowej, wspólnie ze starszymi kolegami i koleżankami, uczestniczyli w grach dydaktycznych i konkursach, przygotowanych przez pedagoga szkolnego.
Mimo niesprzyjającej pogody, uczniowie bawili się wyśmienicie. Czekamy z niecierpliwością na kolejne wspólne spotkanie!

Dzień Dziecka w UZSK KANA!

Dzień Dziecka w UZSK KANA!

Wycieczka na Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

28 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach terenowych z geografii na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Młodzież zapoznała się z wystawami tematycznymi ze wszystkich dziedzin geografii. Obejrzała eksponaty geologiczne i geomorfologiczne takie jak skały, minerały, skamieniałości, surowce mineralne, modele dinozaurów, schematy wulkanów itp. Młodzież zobaczyła wielkie globusy, piękne zdjęcia krajobrazów i archiwalne mapy wywieszone na korytarzach uczelni, podziwiała także panoramę miasta z ostatniego piętra tzw. Żylety. Uczniowie na końcu uczestniczyli w zajęciach z zakresu meteorologii i klimatologii w stacji meteorologicznej, znajdującej się obok uczelni.

Wycieczka na Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Wycieczka na Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Wycieczka do Narodowego Banku Polskiego w Katowicach

W piątek, 16 maja, nasi uczniowie wzięli udział w Dniach Otwartych Narodowego Banku Polskiego w Katowicach.
Podczas Dni Otwartych uczniom zostały zaprezentowane zagadnienia z zakresu: historii bankowości, historii pieniądza, polityki pieniężnej, systemu płatniczego, rezerw czy problematyki euro. Poszczególne tematy były prezentowane w formie interaktywnych wystaw, filmów, miniwykładów lub plansz informacyjnych.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach dotyczących rozpoznawania fałszywych banknotów, mieli także okazję obserwować pracę w sortowni pieniądza. Wycieczkę w NBP zakończyło wybicie przez uczestników wycieczki własnych monet i krótka pogadanka policjanta z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach na temat akcji społecznej "Nie reagujesz - akceptujesz".

Wycieczka do Narodowego Banku Polskiego w Katowicach

Wycieczka do Narodowego Banku Polskiego w Katowicach

Dzień Otwarty już za nami!

14 maja odbył się Dzień Otwarty Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA.
Na nasze zaproszenie przybyli do KANY rodzice oraz młodzież zainteresowana rozpoczęciem nauki w gimnazjum i liceum. Spotkanie było doskonałą okazją, by poznać szczegóły dotyczące działalności katolickiego gimnazjum i liceum ogólnokształcącego KANY, metod nauczania oraz zajęć dodatkowych, jakie obie szkoły oferują.
Rodzice w tym dniu uzyskali informacje na temat zasad rekrutacji. W tym czasie, młodzież zainteresowana nauką w klasach gimnazjum i liceum, wzięła udział w przygotowanych dla nich atrakcjach - grach, quizach logiczno-historycznych, rebusach językowych, zabawach psychologicznych. Na swoich nowych kolegów czekała nasza gimnazjalna i licealna młodzież, która oprowadzała przyszłych kolegów i koleżanki po zakamarkach szkoły, opowiadała o metodzie nauczania i innych ciekawostkach ze szkolnego życia. Był to dobry czas, by bliżej poznać społeczność szkolną i poczuć szczególną atmosferę, jaka u nas panuje.
Na przybyłych czekał także słodki poczęstunek - własnoręcznie przygotowany przez naszych zdolnych uczniów!

Dzień Otwarty już za nami!

Dzień Otwarty już za nami!

Dzień Wiosny i Dzień Ziemi

Pierwszego dnia wiosny, 21 marca, uczniowie naszej szkoły wykonywali plakaty plastyczne i ozdobne kwiaty do doniczek.
Z okazji Dnia Ziemi Nasi podopieczni zbierali śmieci wokół szkoły i w pobliskim parku, plewili także ogródek przyszkolny i wysadzali ogród wiosennymi roślinami. Dzień Ziemi był także okazją do wzięcia udziału w konkursie ekologicznym, powstałym na podstawie materiałów otrzymanych z Urzędu Miasta.
Test sprawdzający wiedzę uczniów najlepiej napisała Ola Bisztyga, otrzymała Ona w nagrodę radio na baterie słoneczne. Gratulujemy!

Dzień Wiosny i Dzień Ziemi

Dzień Wiosny i Dzień Ziemi

Zmartwychwstał Pan! Alleluja, Alleluja!

Uniwersytecki Zespół Szkół Katolickich KANA z okazji Świąt Wielkiej Nocy pragnie złożyć Nauczycielom i Uczniom życzenia:

Niech Zmartwychwstały Chrystus
oświeca drogi codziennego życia,
obdarza błogosławieństwem,
napełniając nasze serca
nadzieją i obfitością Swych łask.

Niech czas Wielkiej Nocy
przyniesie zjednoczenie z Bogiem Ojcem,
dając siłę do pokonywania przeciwności losu.
Niech Zmartwychwstały Chrystus
będzie naszym Pocieszycielem
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

Uwaga!

Przypominamy, że w dniach 23-25 kwietnia uczniowie 3 klasy gimnazjum przystąpią do egzaminu gimnazjalnego. Trzecioklasistów uprzejmie prosimy o szkolny strój galowy (w tym krawat), zabranie ze sobą legitymacji szkolnej oraz przybycie najpóźniej na godz. 8.30.
Pozostali uczniowie gimnazjum i liceum w tych dniach nie mają zajęć edukacyjnych - zajęcia rozpoczną się 28 kwietnia. Plan zajęć będzie dostępny w sekretariacie 25 kwietnia, zostanie przesłany przewodniczącej gimnazjum i liceum drogą mailową.

We wtorek /15 kwietnia/ w naszym gimnazjum i liceum obchodziliśmy uroczyste spotkanie przedświąteczne, na które zaproszeni byli uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły. Spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnym poświęceniem pokarmów i modlitwą. Następnie był czas na złożenie wzajemnych życzeń. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej uroczystości, serdecznie dziękujemy! Jednoczenie jeszcze raz życzymy wszystkim prawdziwie spokojnych, radosnych i spędzonych wśród bliskich osób Świąt Wielkiej Nocy!

Uroczyste spotkanie przedświąteczne

Uroczyste spotkanie przedświąteczne

Nasi uczniowie na Targach Pracy i Nauki

10 kwietnia br. uczniowie pierwszej klasy gimnazjum Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA w Sosnowcu i Jaworznie uczestniczyli w Targach Pracy i Nauki, które odbyły się w Jaworznie. Już od godziny 9.00 uczniowie promowali szkołę, roznosząc ulotki i odpowiadając na pytania licznych zainteresowanych - młodzieży stojącej przed wyborem szkoły. Nasi wychowankowie przeprowadzili także quiz z nagrodami wśród uczestników targów, w którym sprawdzili ich znajomość historii Polski.

Nasi uczniowie na Targach Pracy i Nauki

UWAGA!
Zapisy do naszych Szkół już trwają!

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do nauki w Uniwersyteckim Zespole Szkół Katolickich KANA.
W roku szkolnym 2014/2015 miejsca na uczniów czekają w naszej Szkole Podstawowej, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym.

Szczegółowe informacje pod nr tel.: 32 363 10 30.

Zapraszamy serdecznie!
Liczba wolnych miejsc ograniczona!

Wizyta w Teatrze STU!

27 marca nasi uczniowie udali się do Krakowa, by uczestniczyć w sztuce "Zemsta" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Dramat Aleksandra Fredry na scenie Teatru STU został pokazany w nowym świetle.
Komedia o naszych wadach i słabościach zachowuje swą aktualność mimo upływu lat. Jak się okazało, aktorzy, choć w stylowych strojach, bardzo przypominali współczesne nam postacie i szybko nawiązali żywiołowy kontakt z publicznością. Nasi uczniowie na deskach krakowskiego teatru zobaczyli m.in.: Dariusza Gnatowskiego, Agnieszkę Głowacką, Beatę Rybotycką i Łukasza Rybarskiego.
Wspólna wizyta w teatrze okazała się wspaniałym przeżyciem, pełnym życiowej mądrości i wyśmienitego humoru, który towarzyszył naszym gimnazjalistom i licealistom jeszcze następnego dnia. Uczniowie nie mogą się już doczekać kolejnego spektaklu!

Wizyta w Teatrze STU!

Wizyta w Teatrze STU!

Pierwszy Dzień Otwarty w tym roku już za nami!

Wczoraj odbył się Dzień Otwarty Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA. Na nasze zaproszenie przybyli do KANY rodzice, młodzież oraz dzieci zainteresowane rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Była to świetna okazja, aby poznać nowatorskie metody, jakimi uczy się w naszych szkołach młodzież, a także dobry czas, by bliżej poznać społeczność szkolną i poczuć szczególną atmosferę, jaka u nas panuje. Dzieci i młodzież mieli także możliwość uczestniczenia w wielu przygotowanych dla nich atrakcjach - grach, quizach logiczno-historycznych, rebusach językowych, zabawach psychologicznych. Na swoich nowych kolegów czekała nasza gimnazjalna i licealna młodzież, która oprowadzała przyszłych kolegów i koleżanki po zakamarkach szkoły, opowiadała o metodzie nauczania i innych ciekawostkach ze szkolnego życia. Na przybyłych czekał też słodki poczęstunek - własnoręcznie przygotowany przez naszych zdolnych uczniów!

Pierwszy Dzień Otwarty w tym roku już za nami!

Pierwszy Dzień Otwarty w tym roku już za nami!

Dla tych, którzy nie dotarli do nas wczoraj, a są zainteresowani podjęciem nauki w naszym gimnazjum i liceum w najbliższym czasie zostanie zorganizowane podobne spotkanie - proszę zatem obserwować naszą szkolną stronę internetową! Do zobaczenia już wkrótce!

Jednocześnie informujemy, że dnia 2 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się Dzień Otwarty dla zainteresowanych naszą szkołą podstawową - tym razem zapraszamy rodziców i dzieci do Jaworzna (ul. Chopina 40). W czasie tego spotkania będzie można zapoznać się ze szkołą, a także dokonać wszystkich formalności, związanych z zapisaniem dziecka do szkoły. Przyjmujemy zapisy do klasy I, II i IV. Zapraszamy!

Dni Literatury

Na progu wiosny obchodzimy trzy święta związane z literaturą - 3 marca Dzień Prozy, 21 marca Dzień Poezji, a 2 kwietnia Dzień Książki. Z tej okazji nasi uczniowie brali udział w różnych konkursach, w których zadaniem było m.in. opisanie ulubionej książki, jej treści i bohaterów. Uczniowie pisali także dlaczego lubią czytać, ile i jakie książki czytają najchętniej i jak rozpoczęła się ich przygoda z książką. Konkurs ten wygrała Julia Bednarska. Konkurs dotyczący znajomości życia i twórczości wybranych poetów wygrała Ola Bisztyga, natomiast w recytowaniu wierszy najlepsza okazała się Irka Michalik. Laureatki otrzymały w nagrodę ... książki. Gratulujemy!
Była to także okazja do promowania czytelnictwa - uczniowie lubiący czytać przekonywali pozostałych, że czytanie rozwija, uczy i daje wiele przyjemności! Zainteresowani mogli skorzystać z Kanapy Literackiej, funkcjonującej w AfreeKANIE i wypożyczyć sobie książki do domu. W ramach obchodów ww. świąt młodzież wykonała też okolicznościowe plakaty!

Dzień Książki

Dzień Książki

Uwaga!
Przypominamy, że już za 2 dni odbędzie się w naszych szkołach Dzień Otwarty!

Uniwersytecka Katolicka Szkoła Podstawowa, Katolickie Gimnazjum i Liceum KANA w Jaworznie i w Sosnowcu zapraszają serdecznie dzieci i młodzież, przedszkolaków, przyszłych i obecnych gimnazjalistów oraz licealistów i ich rodziców na Dzień Otwarty, który odbędzie się 19 marca, w środę w godz. 17.00 - 18.00 dla szkoły podstawowej oraz 18.00 - 20.00 dla gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. Spotkanie odbędzie się w siedzibie KANY w Sosnowcu, przy ul. Legionów 10 i będzie okazją, by poznać szczegóły dotyczące działalności szkoły podstawowej, katolickiego gimnazjum i liceum ogólnokształcącego KANY, metod nauczania oraz zajęć dodatkowych, jakie szkoły proponują swoim uczniom.

Rodzice w tym dniu uzyskają informacje na temat zasad rekrutacji. W tym czasie dzieci i młodzież zainteresowana nauką w klasach szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA będzie mogła wziąć udział w interesujących zajęciach i zobaczyć Szkołę.

Wszyscy, którzy odwiedzą sosnowiecką KANĘ w tym dniu będą mogli przekonać się o zaletach Systemu Indywidualnego Nauczania Symultanicznego i innych metodach nauczania, stosowanych w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum KANY.

Szczegółowych informacji na temat Dnia Otwartego
udziela sekretariat pod nr tel.: 32 363 10 30.

Licealiści na Targach Pracy i Praktyk Studenckich

Licealiści z Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA w Sosnowcu w miniony czwartek, 27 lutego uczestniczyli w Targach Pracy i Praktyk Studenckich w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Naszych uczniów najbardziej zainteresował wykład inaugurujący pt. "Rynek Pracy XXI w.", który wygłosiła Agata Hagno, doradca personalny i dyrektor zarządzający jednej z firm, biorących udział w targach. W czasie wykładu młodzież dowiedziała się, jak ważne jest planowanie własnej ścieżki zawodowej i konsekwencja w dążeniu do celu. Na zakończenie wykładu uczestnikom zaprezentowano program artystyczny, przygotowany przez studentów z Ukrainy. Nie zabrakło ludowych pieśni i tańców, a młodzi artyści zaprezentowali też własnoręcznie uszyte stroje.

Licealiści na Targach Pracy i Praktyk Studenckich

Licealiści na Targach Pracy i Praktyk Studenckich

Uczniowie naszej Szkoły na strzelnicy!

27 lutego, w czwartek, Uczniowie Katolickiego Gimnazjum i Liceum KANA uczestniczyli w zajęciach na Strzelnicy miejskiej w Jaworznie. Młodzież uczyła się obchodzenia z bronią i zasad bezpieczeństwa oraz strzelała z broni długiej do nieruchomego celu, odsuniętego o 50 m. Choć zajęcia odbyły się w ramach przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa, nie zabrakło dobrej zabawy i sportowej rywalizacji. Najlepszym strzelcem spośród uczennic okazała się Róża Motyl, a współzawodnictwo uczniów wygrał Krystian Bojda.

Uczniowie naszej Szkoły na strzelnicy!

Uczniowie naszej Szkoły na strzelnicy!

Kolejne lekcje wyjazdowe już za nami!

Uczniowie Katolickiego Gimnazjum i Liceum KANA w miniony poniedziałek, 17 lutego wzięli udział w lekcjach wyjazdowych, które odbyły się w American Corner i Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Zajęcia poza Szkołą pozwoliły młodzieży przekonać się, że wiedzę można zdobywać w miejscach kultury, łącząc przyjemne z pożytecznym. Dowiodła tego lekcja w bibliotece zasobów anglojęzycznych, gdzie nasi uczniowie odbyli zajęcia językowe i poznali zbiory biblioteczne. Również lekcja, przeprowadzona w Teatrze Śląskim pozwoliła poszerzyć horyzonty młodych odbiorców sztuki. W czasie spotkania nasi uczniowie poznali teatr zza kulis, obejrzeli sceny, magazyny dekoracji i rekwizytów, zapadnie teatralne, orkiestron oraz wybrane pracownie. Lekcja w teatrze obejmowała również wykład poświęcony m.in. środkom wyrazu scenicznego, roli aktora, muzyki, światła, i scenografii, jaką pełnią one w tworzeniu spektaklu teatralnego. Nasi uczniowie mogli się też poczuć jak zawodowi aktorzy, prezentując na scenie swoje umiejętności.

Kolejne lekcje wyjazdowe już za nami!

Kolejne lekcje wyjazdowe już za nami!

Dzień Świętego Walentego w naszym Gimnazjum i Liceum!

Uczniowie naszego Gimnazjum i Liceum wzięli udział w obchodach Dnia Świętego Walentego. Młodzież w czasie katechezy poznała szczegóły z życia Świętego, który jest powszechnie znany jako patron zakochanych. Chętni brali udział w konkursie wiedzy o Biskupie Terni, który to konkurs wygrała Marysia Skowron. W szkole działała poczta walentynkowa. Za jej pośrednictwem uczniowie składali sobie życzenia. Obchody Dnia Świętego Walentego zaakcentowali również swoim ubiorem, w którym dominował kolor czerwony. Nasi gimnazjaliści i licealiści wykonali także plakaty w konwencji święta, a szkolne gazetki, korytarze i drzwi sal zajęciowych ozdobili symbolami, kojarzącymi się ze Świętym Walentym.

Dzień Świętego Walentego w naszym Gimnazjum i Liceum!

Dzień Świętego Walentego w naszym Gimnazjum i Liceum!

Konkurs geograficzny rozstrzygnięty!

Uczniowie naszego Gimnazjum i Liceum uczestniczyli w konkursie geograficznym pt. "Moja Mała Ojczyzna". Rywalizacja polegała na zaprezentowaniu swojego miasta - pod względem atmosfery, hydrosfery, litosfery, biosfery, pedosfery, ludności, przemysłu, rolnictwa i usług.
Prace konkursowe przybrały różne formy - plastyczne, opisowe i albumowe. Nie zabrakło też prezentacji ręcznie wykonanych. Najpiękniejsze opracowania wykonały nasze uczennice: Karolina Koterla i Aleksandra Bisztyga, które zwyciężyły w konkursie.

Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do kolejnej rywalizacji pt. "Moja wymarzona podróż".

Konkurs geograficzny rozstrzygnięty!

Konkurs geograficzny rozstrzygnięty!

Informujemy, że w piątek, 10 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się zebranie z rodzicami, połączone z konsultacjami z nauczycielami dla naszych gimnazjów i liceum. Zapraszamy.

Wieczerza Wigilijna w naszym gimnazjum i liceum

W czwartek obchodziliśmy w naszym gimnazjum i liceum uroczystą Wieczerzę Wigilijną, na którą zaproszeni byli uczniowie, rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły. Spotkanie rozpoczęliśmy odczytaniem fragmentu Ewangelii, mówiącego o Narodzeniu Chrystusa.

Wieczerza Wigilijna w naszym gimnazjum i liceum

Wieczerza Wigilijna w naszym gimnazjum i liceum

Następnie młodzież przedstawiła przygotowany piękny występ artystyczny, bogato przeplatany polskimi, tradycyjnymi kolędami, wspólnie śpiewanymi przez wszystkich zebranych przy stole. Przy tej okazji ujawniły się wśród naszych uczniów kolejne talenty - muzyczne oraz wokalne! Następnie był czas na przełamanie się opłatkiem i wzajemne życzenia. Natomiast po kolacji tradycyjnie również odwiedził nas Aniołek i przyniósł piękne i oczekiwane prezenty.

Wieczerza Wigilijna w naszym gimnazjum i liceum

Wieczerza Wigilijna w naszym gimnazjum i liceum

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej uroczystości serdecznie dziękujemy! Jednoczenie jeszcze raz życzymy wszystkim prawdziwie spokojnych, radosnych i spędzonych wśród bliskich osób Świąt Bożego Narodzenia!

Pierwszy nocny Maraton Sztuki za nami!

W ubiegły piątek, 13 grudnia nasi uczniowie wzięli udział w nocnym Maratonie Sztuki - przedsięwzięciu, za sprawą którego gimnazjaliści i licealiści poznali swoje zainteresowania i spędzili czas na wspólnej zabawie. Uczniowie od wczesnego popołudnia, aż do późnej nocy robili własnoręcznie kartki świąteczne, wspólnie przygotowali posiłek dla wszystkich uczniów, bawili się przy muzyce, oglądając dwa różne filmy poznali X Muzę i odgadywali kalambury. Nie lada gratką dla młodzieży było wspólne gotowanie, które przybrało formę konkursu kulinarnego. Wszyscy chętnie smakowali konkurencyjnych dań, próbując wyłonić zwycięzcę smakowitych zmagań. Nie zabrakło również czasu na literaturę. Nasi uczniowie wzięli udział w akcji "Narodowe czytanie - cała Polska czyta Fredrę" i przedstawili jedną ze scen "Ślubów panieńskich", a że w tym roku wypada 60-ta rocznica śmierci Juliana Tuwima gimnazjaliści i licealiści zainscenizowali wiersz autorstwa poety pt. Lokomotywa". Młodzież chętnie opowiadała o swoich ulubionych książkach, czytając kolegom ich fragmenty i zachęcając do lektury, a wszystko w obecności opiekunów. Nocny Maraton Sztuki pozwolił naszym uczniom lepiej się poznać i spędzić razem czas, dowodząc, że szkoła może być miejscem, gdzie przyjemnie i pożytecznie spędza się czas - także pozalekcyjny!

Maraton Sztuki

Maraton Sztuki

Informujemy, że od grudnia do naszego planu lekcji dołączają konwersatoria z języka angielskiego. Życzymy miłej nauki.

Nasi uczniowie w Krakowie!

W minioną środę, 6 listopada nasi uczniowie wybrali się do Krakowa. Wycieczka zawitała do dworku Jana Matejki w Krzesławicach. W tym roku wypadła 175 rocznica urodzin i 120 rocznica śmierci malarza i patrioty, a rok 2013 jest rokiem Jana Matejki. Zwiedzając dworek, nasi uczniowie zobaczyli m.in. "Poczet Królów Polskich wg. Jana Matejki", a miejsce w którym mieszkał malarz pokazała młodzieży Pani Przewodnik, która swoją ciekawą, barwną i bogatą w fakty historyczne, opowieścią, wprowadziła naszych uczniów w realia epoki.
Z Krzesławic gimnazjaliści i licealiści pojechali na ulicę Lipową, gdzie przed II wojną światową mieściły się pomieszczenia administracyjne Fabryki Emalia Oskara Schindlera. Dziś, w zachowanym budynku znajduje się Muzeum o tej samej nazwie, które w przystępny i atrakcyjny, zwłaszcza dla młodzieży, sposób, przybliża losy Krakowa, jego polskich i żydowskich mieszkańców z czasów II wojny światowej.
Odwiedzający Muzeum, wędrując przez odtworzone tu miasto wchodzą do fotografa, oglądają autentyczny fotoplastykon, wsiadają do tramwajowego wagonu, przez okna którego oglądają film z życia miasta, wędrują ciasnym labiryntem uliczek getta, a nawet trafiają do obozu w Płaszowie. W międzyczasie, przez piwniczne okno obserwują uliczną łapankę, by na koniec zobaczyć wkroczenie Armii Czerwonej.
Wojenna historia Fabryki i postać jej właściciela zainspirowała Stevena Spielberga, który w 1993 r. przypomniał ją w filmie pt. "Lista Schindlera". Program wycieczki wpisał się w listopadowy nastrój Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, kiedy wspominamy zmarłych i polecamy w modlitwach ich dusze Bożemu Miłosierdziu.

Nasi uczniowie w Krakowie!

Nasi uczniowie w Krakowie!

Nasza młodzież wzięła udział w obchodach Dnia Papieskiego!

W minioną środę, 16 października uczniowie naszego gimnazjum i liceum wzięli udział w Międzydiecezjalnych Obchodach Dnia Papieskiego. W 35 rocznicę wyboru Jana Pawła II, do katowickiego Spodka, gdzie odbyło się mega widowisko multimedialne pt. "Franciszek - wezwanie z Asyżu", przybyło ponad 7 tys. osób. Wśród gości znaleźli się m.in. Biskup Wiktor Skworc - Metropolita Katowicki, Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, Prezydent Katowic Piotr Uszok. Sceniczna adaptacja "Pieśni o św. Franciszku" w wykonaniu gliwickiego Teatru "A" 16 października została wystawiona po raz pierwszy i zarazem ostatni, co nadało widowisku szczególne znaczenie. Spektakl w wykonaniu 500 artystów, nawiązywał do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - Papież Dialogu". Inicjatorem wydarzenia był katowicki oddział Fundacji KEP "Dzieło Nowego Tysiąclecia", a dochód z organizacji inicjatywy wesprze fundusz stypendialny dla zdolnej młodzieży, pochodzącej z niezamożnych rodzin. Wieczór w katowickim Spodku stał się wspólnym, duchowym przeżyciem również dla naszych uczniów, których nie mogło zabraknąć wśród publiczności.

Franciszek - wezwanie z Asyżu

Franciszek - wezwanie z Asyżu

Święto Drzewa w naszej szkole!

W środę, 9 października Uczniowie naszego gimnazjum i liceum wzięli udział w Święcie Drzewa. Z tej okazji zakupili i zasadzili w czasie lekcji geografii, tuję szmaragd, dla której wspólnie wybrali miejsce w szkolnym ogrodzie. Sadzenie drzew jest skutecznym sposobem w ograniczaniu zmian klimatu, oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń i ma duże znaczenie edukacyjne. Wspólne zasadzenie drzewka stało się okazją, by porozmawiać na temat roli lokalnych społeczności, które w całym kraju podejmują konkretne działania dla środowiska naturalnego. Młodzież zauważyła, że między innymi dzięki takim akcjom buduje się kapitał ekologiczny i społeczny. Planujemy co roku wsadzać inny gatunek drzewa i w ten sposób utworzyć mini ogród botaniczno - dendrologiczny w naszej szkole.

Święto Drzewa w naszej szkole!

Święto Drzewa w naszej szkole!

Pierwsza wycieczka gimnazjalistów i licealistów już za nami!

W sobotę, 28 września uczniowie naszego gimnazjum i liceum pokonali szlaki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wspólnie z nauczycielami zgłębili tajemnice Groty Łokietka i zwiedzili ruiny zamku w Ojcowie. Wędrówka po skałkach stała się też okazją, by przyjrzeć się przyrodzie i topografii terenu, jako że wycieczka naszych uczniów miała też charakter lekcji wyjazdowych z biologii i geografii. Nauka na łonie natury nie przeszkodziła zabawie. Gimnazjalistki i licealistki zaplanowały atrakcje dla swoich kolegów z okazji nadchodzącego Dnia Chłopaka. Nie zabrakło konkursów wiedzy i sportowej rywalizacji. Chłopcy dzielnie stawili czoła pytaniom z typowo kobiecych dziedzin, a także musieli się zmierzyć ze zjedzeniem cytryny, wiązaniem krawata i testem sprawnościowym.
Zwieńczeniem wycieczki była Msza Święta, w czasie której Bożej Opiece poleciliśmy rozpoczęty rok szkolny. Na zakończenie na wszystkich czekały pyszności z grilla. W czasie drogi powrotnej nasi uczniowie planowali już kolejną wspólną wyprawę!

Pierwsza wycieczka gimnazjalistów i licealistów

Pierwsza wycieczka gimnazjalistów i licealistów

Mamy puchar!

Uczniowie Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego KANA wzięli udział w IV Spotkaniach Młodych Diecezji Sosnowieckiej. Młodzież uczestniczyła w turnieju siatkówki, który odbył się w piątek, 27 września w Hali Sportowej w Dąbrowie Górniczej. Nasi Uczniowie startowali w zmaganiach dziewcząt i chłopców. Choć nasze obie drużyny poradziły sobie świetnie, Uczennice wróciły z pucharem! W pierwszej wspólnej rywalizacji gimnazjalistki i licealistki zdobyły III miejsce w turnieju, czym sprawiły nam wszystkim dużą radość! Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!

Mamy puchar!

Mamy puchar!

"Sprzątanie świata"

W minioną środę, 18 września, Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dorocznej akcji "Sprzątanie świata", która odbyła się pod hasłem "Odkrywamy czystą Polskę". Akcja, której finał przypada, jak zwykle na 3 tydzień września, odbyła się już po raz 20-ty. Uczniowie chętnie sprzątali teren wokół szkoły, na parkingu, przy rzece oraz w pobliskim parku. "Sprzątanie świata" stało się okazją do szkolenia z zakresu edukacji odpadowej.

Sprzątanie świata

Sprzątanie świata